نمایش نتایج 1 تا 12 از 12

نام تاپیک: محدود کردن پهنای باند - Badnwidth Management

محدود کردن پهنای باند - Badnwidth Management

محدود کردن پهنای باند - Badnwidth Management

یکی مهمترین کارهایی که مدیران شبکه برای ارائه سرویسها به کاربران و زیزمجموعه های خود انجام می دهند محدود کردن پهنای باند مصرفی است .

با استفاده از سیستم عامل ها دستگاه های سخت افزاری و نرم افزار های مختلفی این کار قابل انجام است.

در اینجا ما به نحوه محدود کردن پهنای باند با استفاده از سیستم عامل FreeBSD خواهیم پرداخت .

Dummynet

Dummynet یکی از ابزارهای سیستمی FreeBSD می باشد که توسط Luigi Rizzo توسعه یافته است . این ابزار به مدیر شبکه این اجازه را خواهد دارد که با ایجاد کردن Pipe های مجازی و اعمال آن پایپها بر روی NIC این مهم را انجام دهد .

مدیران شبکه می توانند در راستای امنیت و پایداری شبکه استفاده های متفاوتی از این ابزار داشته باشند.

خصوصیت های pipe :

1- BandWidth
    2- Queue Depth
    3- Dely

مدیر شبکه در Firewall سیستم عامل مشخص میکند که pipe تعریف شده بر روی چه Packet هایی اعمال شود.

در مثال های زیر به نحوه چگونگی تنظیم کردن این ابزار خواهیم پرداخت :

مثال 1

ipfw add pipe 1 ip from any to any in via vr0
    ipfw add pipe 2 ip from any to any in via vr1

ipfw pipe 1 config mask src-ip 0xffffffff bw 256kbits/s
    ipfw pipe 2 config mask dst-ip 0xffffffff bw 256kbits/s

در دو خط اول ابتدا pipe 1 را به کارت شبکه vr0 تخصیص داده ایم و pipe 2 را به کارت شبکه vr1 تخصیص داده ایم سپس در 2 خط بعدی پهنای باند را به 256kbits/s محدود کرده ایم.

مثال 2

ipfw add pipe 4 ip from 127.0.0.1 to 127.0.0.1
    ipfw pipe 4 config delay 100ms

در مثال فوق چناچه 127.0.0.1 را ping کنید متوجه خواهید شد که زمان response به 400 ms خواهد رسید .

مثال 3

ipfw add pipe 6 icmp from any to any
    ipfw pipe 6 config bw 30Kbit/s queue 10

مثال فوق ترافیک icmp را به 30 Kbit/s محدود خواهد کرد

مثال 4

ipfw add pipe 9 ip from any to 193.168.0.0/24
    ipfw pipe 9 config bw 256Kbit/s queue 20 mask dst-ip 0x000000ff

پهنای باند ورودی را برای هر یک از کلاینت های کلاس فوق را به 256 Kbit/s محدود میکند .

نمونه ای دیگر از نحوه محدود کردن پهنای باند با استفاده از dummynet

ipfw add pipe 8 ip from any to any out
    ipfw add pipe 9 ip from any to any in
    ipfw pipe 8 config bw 256Kbit/s queue 10 delay 1000ms
    ipfw pipe 9 config bw 512Kbit/s queue 30 delay 1000ms

موفق پاینده و پیروز باشید

کاربر دائمی آواتار cybercoder
    محل زندگی
    root/
    خوب روی سرورهای ویندوز چیکار باید کرد فقط میشه از برنامه های معمول مثل Bandwidth Controller و Bandwithmanager و .. استفاده کرد یا راه دیگری هم هست؟

خوب روی سرورهای ویندوز چیکار باید کرد فقط میشه از برنامه های معمول مثل Bandwidth Controller و Bandwithmanager و .. استفاده کرد یا راه دیگری هم هست؟
    در هر سیستم عاملی ابزارهایی برای این کار وجود دارد و راندمان و بازدهی این ابزارها به عوامل زیادی بستگی دارد .

IPFW هم ابزاری است که در FreeBSD این کار را انجام می دهد همانند نرم افزار های دیگری که تحت ویندوز بکار گرفته می شوند.

اما نکته قابل توجه قدرت و تمرکز این سیستم عامل بر روی سرویس های شبکه می باشد که این سیستم عامل را قدرتمند ساخته است البته نحوه configure کردن در بازدهی بسیار تاثیر گذار است.

در آخر در سیستم عامل ویندوز برای مدیریت پهنای باند باسیتی از نرم افزارهای جانبی استفاده کنید همانند مواردی که ذکر کردید.

پیروز باشید

Hello
    Dummynet is closely tied to ipfw and use for packet filtering ALTQ is the best way for Badnwidth Management
    good luck

مطالب ارائه شده مربوط به نگارش های 4 این سیستم عامل می باشد .

As of July 2003 the OpenBSD firewall software application known as PF was ported to FreeBSD and was made available in the FreeBSD Ports Collection; the first release that contained PF as an integrated part of the base system was FreeBSD 5.3 in November 2004. PF is a complete, fully featured firewall that has optional support for ALTQ (Alternate Queuing). ALTQ provides Quality of Service (QoS) bandwidth shaping that allows guaranteeing bandwidth to different services based on filtering rules. The OpenBSD Project does an outstanding job of maintaining the PF User's Guide that it will not be made part of this handbook firewall section as that would just be duplicated effort.

اما نکته قابل توجه اینجاست که :

ALTQ is only available by compiling the options into the FreeBSD Kernel. ALTQ is not supported by all of the available network card drivers.

در عین حال ALTQ بکی از بهترین ابزارهای مدیریت پهنای باند است که خدمات QoS را ارائه میدهد. جهت اطلاع از نحوه Configure کردن و اعمال تغیرات مورد نیاز در kernel لینک زیر را دنبال کنید.

http://www.freebsd.org/doc/en/books/...ewalls-pf.html

پاینده و پیروز باشید

برای fedora بهتره از چه برنامه ای استفاده کرد.
    من شنیدم که با خود کرنل میشه این کار رو انجام داد اما نحوه انجامش رو نمی دونم.
    اگه برنامه یا روش بهتری هم هست معرفی کنید.
    یه سوال دیگه چطور میشه پهنای باند رو محدود کرد به طوری که رو آبجکت هایی که از کش میان تاثیر نزاره؟

با استفاده از CBQ

من هیچ document برای استفاده از cbq پیدا نکردم.
    بیشترشون راجع به نحوه کار این اسکریپت صحبت کردن نه نحوه راه اندازیش.
    کسی راهنمایی براش سراغ داره.
    مثلا من کل لینک های سایت رو دنبال کردم اما چیزی یافت نشد.
    http://www.icir.org/floyd/cbq.html
    احیانا برنامه مجزا برای کنترل پهنای باند در لینوکس وجود داره

نقل قول نوشته شده توسط herus_deus
    من هیچ document برای استفاده از cbq پیدا نکردم.
    بیشترشون راجع به نحوه کار این اسکریپت صحبت کردن نه نحوه راه اندازیش.
    کسی راهنمایی براش سراغ داره.
    مثلا من کل لینک های سایت رو دنبال کردم اما چیزی یافت نشد.
    http://www.icir.org/floyd/cbq.html
    احیانا برنامه مجزا برای کنترل پهنای باند در لینوکس وجود داره
    خوب کسی جواب نداد اما می گم برای آیندگان شاید بدردشون خورد.
    نیاز به هیچ راهنمایی ندارید فایل cbqinit-0.7.3 (آخرین نسخه در حال حاضر) رو دانلود کنید تمام توضیحات لازم داخل خود فایل هست.خیلی هم کار راحته.
    فقط چه چیزی من الان یکی از سیستم ها رو روی 64 کیلو بستم.فقط هم از ip استفاده کردم بدون تعریف هیچ پورتی کل پهنای باند محدود شده به استثنای برنامه dap یعنی با dap میشه روی 512 کیلو دانلود زد در حالی که همون فایل با explorer یا فایرفاکس بیشتر از 64 دانلود نمیشه.
    چرا اینجوری میشه؟

کاربر دائمی آواتار noshin2008
    محل زندگی
    اصفهان زیبا

Question محدود کردن پهنای باند - Badnwidth Management

با عرض سلام و خسته نباشید.
    من میخواستم یک سوال بپرسم.البته فکر میکنم نباید بپرسم.من با این تالار زیاد اشنا نیستم .در هرصورت ببخشید.
    میخواستم بگم که من در یک شرکت کار میکنم.به طوری که برای سیستم ها برای هرکدام 32 kb محدود برای دانلود و دیدن سایتهای مختلف در نظر گرفتن.ایا راهی هست که من این محدود را برای خودم زیاد کنم که سرعت از 32 kb بالا بره به طوری که مدیر شبکه نفهمه.ویندوزی که استفاده میکنم xp هستش.

با تشکر

کاربر دائمی
    محل زندگی
    net_ved@yahoo.com

نقل قول: محدود کردن پهنای باند - Badnwidth Management

سلام
    می خواستم بدونم ساختار نرم افزارهایی که پهنای باند رو تو شبکه کنترل می کنن چه جوریه ... آیا به سیستم عامل ربط داره و اگه داره لطفا اونایی که با ویندوز کار می کنن رو توضیح بدین
    من میخوام یه همچین کاریو با برنامه نویسی شروع کنم ... یه سری راه جلو روم هست که فکر نکنم اصولی باشه ...
    در واقع من می خوام بدونم برای این کار چه جوری نرم افزار تهیه میشه
    مثلا فکر می کنم یه راهش اینه که یه درایور جدید واسه کارت شبکه بنویسیم که بشه با یه Application بهش وصل شد و از این طریق کنترل پکت هار در دست گرفت ... که فکر می کنم اصولی نباشه
    چه جور نرم افزاری باید واسه اینکار نوشت ...
    تحقیقاتم از کجا شروع کنم ؟؟؟
    آیا خود ویندوز همچین دسترسی رو نمیده ... مثلا یه جور API یا یه جور تنظیم؟؟

کاربر دائمی آواتار mahmood3d
    محل زندگی
    همه جای ایران سرای من است

نقل قول: محدود کردن پهنای باند - Badnwidth Management

اگه میشه نحوه کار کردن با یکی از برنامه های محدود کننده پهنای باند توی ویندوز رو توضیح بدین. من نمی دونم این نرم افزار ها روی سرور نصب میشه یا کلاینت؟
    مثلا من از handy cofee هم استفاده کردم ولی یکی از اشکالات بزرگش این بود که وقتی روی Exit در نرم افزار کلاینتش کلیک می کردی برنامه بسته میشد و یا وقتی که از Bandwidth controller استفاده کردم (البته روی سرور نصب کردم) تقریبا دیتا ردوبدل نمی شد و توی کلاینت ها هم می تونم بگم که یک صفحه خالی رو هم باز نمی کرد.

تاپیک های مشابه

1. دردسر های Management Studio
    نوشته شده توسط پویا در بخش SQL Server
    پاسخ: 3
    آخرین پست: یک شنبه 08 مهر 1386, 11:43 صبح
  2. جلوگیری از ورود کاربر به Management Studio
    نوشته شده توسط omidmehraban در بخش SQL Server
    پاسخ: 1
    آخرین پست: چهارشنبه 28 شهریور 1386, 22:46 عصر
  3. اتصال به sql 2005 management?
    نوشته شده توسط سیدمقداد در بخش SQL Server
    پاسخ: 2
    آخرین پست: چهارشنبه 28 شهریور 1386, 10:19 صبح
  4. تفاوت بین Content Management Server و Content Management System
    نوشته شده توسط zrahimic در بخش توسعه وب (Web Development)
    پاسخ: 0
    آخرین پست: سه شنبه 08 آذر 1384, 12:16 عصر

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •