نمایش نتایج 1 تا 18 از 18

نام تاپیک: درخواست راهنمایی در مورد نوع پیاده سازی یک برنامه چند زبانه

کاربر دائمی آواتار kiosksoft
    محل زندگی
    تهران - کردستان - خامسان

Wink درخواست راهنمایی در مورد نوع پیاده سازی یک برنامه چند زبانه

سلام دوستان

من میخوام یه برنامه چند زبانه بصورت اصولی طراحی کنم,قبلا برنامه هایی رو بصورت چند

زبانه طراحی کردم, اما میخوام بدونم که واقعا کدوم راه اصولی تر از همه هستش, سایت

کمپانی های بزرگ از کدوم استفاده کرده اند.

یه حالت اینه که به ازای هر صفحه مثلا index ,به تعداد زبانها این صفحه ساخته بشه .

حالت دیگه هم اینه که فقط یه مثلا index داشته باشیم, و با Resource زبان اون رو تغییر بدیم.

حالتهای دیگه ای هم وجود داره ؟

اگر از بانک اطلاعاتی استفاده بشه ,چطور؟

لطفا راهنمایی بفرمایید
    با تشکر

کاربر دائمی آواتار mahdi_farhani
    محل زندگی
    فولادشهر - اصفهان

نقل قول: درخواست راهنمایی در مورد نوع پیاده سازی یک برنامه چند زبانه

1- به ازای هر زبان یک صفحه داشته باشی ، که اصلاً پیشنهاد نمیشه ، چون اگر شما یک سایت خبری داشته باشی که به 6 زبان مختلف پشتیبانی میشه ،دین طرف در میاد که با سیتسم کار کنه ، دلیل از همه مهمتر حالت ایستا بودنش هست .
    2-استفاده از دیتابیس یه مقدار سربار سیستم رو زیاد میکنه
    3-استفاده از فایل XML میتونه باشه ، یا یک فایل متنی که کار برنامه نویس رو زیاد میکنه
    4-استفاده از Resource ها هست که خودش مبتنی بر XML هست ، که این راه به نظر من و بیشتر اساتید ( البته من خودم جزء اساتید نیستم اشتباه نشه ) بهترین روش هست.
    حسن استفاده از Resource اینه که به هر تعداد Cultre که داشته باشی میتونی Resource با نام های مختلف داشته باشی ، پس هیچ محدودیتی در Resource ها نداری ، کد نویسی به مراتب نسبت به نوع 3 کمتر میشه
    سربار سیستم به مراتب از روش 2 کمتره
    حتماً با Globalresorce و LocalResource هم آشنا هستید و تفاوت هاشو میدونید دیگه .
    عیبی که نسبت که نوع سوم داره ، در صورت کامپایل شدن برنامه دسترسی به Resource ها امکان پذیر نیست (یعنی نمیتونیم یک مقدار را در هنگام اجرای برنامه تغییر داد ) ****** البته من نتونستم شاید راهی باشه ********

محل زندگی
    فولادشهر - اصفهان

در ضمن نمیشه دقیق گفت که سایت کمپانی های بزرگ ، از چه روشی استفاده میکنن .
    مثلاً اکثر سایت های خوبی که دیدم با PHP نوشته بودن یک کلاس ( حالا نمیدونم تو PHP چی بش میگن ) داشتن که کار همون Resource ما رو میکنه و در اجرای برنامه کلامات رو جایگزین میکنه.
    سایت های که با دات 2 دیدم اکثراً از Resource استفاده کردن

محل زندگی
    تهران - کردستان - خامسان

اما من سایت هایی زیادی رو دیدم (مثل سایت اکثر دانشگاههای ایران یا ...) که ظاهرا از نوع اول استفاده میکنن, البته 2 زبان بیشتر ندارن , یعنی آدرس دهی شون :
    http://www.sharif.ir/fa/ و http://www.sharif.ir/en/

مثل آدرس های بالا میباشند, یعنی به ازای هر زبان یه پوشه دارند که صفحات رو تو اون نگه میدارند!

نمی دونم ... من اشتباه میکنم یا اینکه ....

لطفا بیشتر کمک کنید

محل زندگی
    فولادشهر - اصفهان

نه دلیل نمیشه که اینها پوشه باشه
    DNN هم به یه شکل دیگه Cultre رو عوض میکنه ولی از Resource اسفاده میکنه . شما تو QueryString هر چی خواستی بنویس مثلا بنویس .... "فارسی رو باز کن" با برسی این کلمه Cultre رو عوض کن .
    پس از روی QueryString نمیشه فهمید. در ضمن سایت دانشگاه شریف با jsp نوشته شده نه دات نت

محل زندگی
    تهران - کردستان - خامسان

Wink نقل قول: درخواست راهنمایی در مورد نوع پیاده سازی یک برنامه چند زبانه

نقل قول نوشته شده توسط mahdi_farhani مشاهده تاپیک
    نه دلیل نمیشه که اینها پوشه باشه
    DNN هم به یه شکل دیگه Cultre رو عوض میکنه ولی از Resource اسفاده میکنه . شما تو QueryString هر چی خواستی بنویس مثلا بنویس .... "فارسی رو باز کن" با برسی این کلمه Cultre رو عوض کن .
    پس از روی QueryString نمیشه فهمید. در ضمن سایت دانشگاه شریف با jsp نوشته شده نه دات نت

دوست من سایت دانشگاه شریف فقط یه مثال بود, پس این نوع آدری دهی , میتونه مفاهیم دیگه ای هم داشته باشه..... پس فرضیه من هم رد میشه.

یعنی از همون Resource ها استفاده کنم ؟

محل زندگی
    فولادشهر - اصفهان

من نظرم اینه ، ولی شاید راه بهتری باشه ، ولی فکر نکنم.
    در ضمن اگر احتیاج داری که این امکان را هب کاربر بدی که کلمات رو تغییر بده ، شما باید یا برنامه رو Publish نکنی و یا از روش سوم استفاده کنی .

محل زندگی
    تهران - کردستان - خامسان

یه مطلب دیگه اینکه , مدیر سایت میخواد اطلاعات اون رو هر موقع خاست به دلخواه تغییر بده , اون چی ؟

اگه بخواد برای یه زبان اضافه کنه و برای بقیه اضافه نکنه چی؟؟؟

محل زندگی
    فولادشهر - اصفهان

اگه بخواد برای یه زبان اضافه کنه و برای بقیه اضافه نکنه چی؟؟؟
    یعنی چی ؟
    یه مطلب دیگه اینکه , مدیر سایت میخواد اطلاعات اون رو هر موقع خاست به دلخواه تغییر بده , اون چی ؟
    گفتم ، روش سوم و یا Publish نکردن

محل زندگی
    تهران - کردستان - خامسان

به نظر من روش سوم بهتره ....

از publish نشه ,منظورتون چیه ؟یعنی اینکه روش چهارم و اینکه resource ها در اختیار مدیر سایت ؟

محل زندگی
    تهران - کردستان - خامسان

نقل قول نوشته شده توسط mahdi_farhani مشاهده تاپیک
    یعنی چی ؟

گفتم ، روش سوم و یا Publish نکردن
    دوست من
    منظورم این بود که مثلا یه مطلب جدید اضافه کنه .

کاربر دائمی آواتار milade
    محل زندگی
    شیراز

بازم من!
    ببین asp.net.csharp.ir جان
    اون دو ادرسی که دادی rewrite شده و امکان داره از هر چیزی بیاد
    ولی من نظرم روی xml هست.
    چرا؟
    اخه وقتی کاربر یه زبان رو انتخاب کرد دیگه شما با یه خواندن کوچولو ادرس از بانک و دیگه هیچی خواندن زبان از توی اون متناسب با هر بند.
    راحتتر از اون راه حل 3 هم هست چون برای اون باید بشینی هی بگی label.text =هرچی و ... که پدر ادم در میاد و بانک اطلاعاتی هم خوبه(اما نه خیلی زیاد)!
    اخه این سایت داره از بانک اطلاعاتی برای زبانش بهره می بره که انگار موفقیت امیز هم بوده
    موفق باشید

محل زندگی
    تهران - کردستان - خامسان

نقل قول نوشته شده توسط milade مشاهده تاپیک
    بازم من!
    ببین asp.net.csharp.ir جان
    اون دو ادرسی که دادی rewrite شده و امکان داره از هر چیزی بیاد
    ولی من نظرم روی xml هست.
    چرا؟
    اخه وقتی کاربر یه زبان رو انتخاب کرد دیگه شما با یه خواندن کوچولو ادرس از بانک و دیگه هیچی خواندن زبان از توی اون متناسب با هر بند.
    راحتتر از اون راه حل 3 هم هست چون برای اون باید بشینی هی بگی label.text =هرچی و ... که پدر ادم در میاد و بانک اطلاعاتی هم خوبه(اما نه خیلی زیاد)!
    اخه این سایت داره از بانک اطلاعاتی برای زبانش بهره می بره که انگار موفقیت امیز هم بوده
    موفق باشید
    دوست من

من از همه این راه حل ها استفاده کردم , بیشتر دنبال راه درست تر از همه میباشم.
    البته خودم بیشتر با xml راحت ترم, چون تخصصی تر از بقیه مطالعه کردم.

محل زندگی
    شیراز

خوب دیگه تموم!
    شروع کنید اما مواضب باشید که فایلهی xml راحتتر از همه خونده میشن و اطلاعات امنیتی رو ذخیره نکنید
    موفق باشید

محل زندگی
    فولادشهر - اصفهان

وقتی برنامه Publish بشه کلیه Resource ها به یک فایل dll تبدیل میشه که قابل دسترسی نیست دیگه ولی وقتی Publish نشه به صورت یک فایل XML قابل دسترسی و تغییر هست .
    ببینید یک بحث که شما باید در برنامه های چند زبانه در نظر بگیرید ( بیشتر روی WebApp ) این هست که شما قادر به مدیریت بکسری از کلمات هستید ،یعنی شما کلیه کلمات ثابت در برنامه خودتان رو میتونیدمدیریت کنید . حالا یک وب سایت چند زبانه زمانی که احتیاج به یک صفحه معرفی به سه زبان مختلف داره ، اگر وب سایت شما واقعاً یک سایت پویا باشه (مثل یک CMS ) و کاربر اطلاعات این صفحه رو میتونه تغییر بده ، باید کاربر شما سه صفحه به سه زبان مختلف ایجاد کنه ( البته این جای بحث داره که توضیح میدم ) ، پس از این بحث ما نتیجه میگیرم که باید از روش اول هم استفاده کنیم ( که کاملاً اشتباه هست ).خوب اگر اشتباه است پس این قدر باید دامنه لغات تعریف شده ما بالا باشه که هرچی کاربر زد اونو از تو Resource بکشه بیرون ( که یه هم چین چیزی امکان پذیر نیست ( البته مطلق نیست به علت این که ما برنامه نویس هستیم و هرکاری که بخواهیم تا جایی که منابع سیستم به ما اجازه بده انجام میدم پس این هم از نظر منطقی شدنی هست ولی به چه قیمتی ، که ما وقت بزاریم و برای یک وب سایت یک مترجم بنویسیم ))، پس منطقاً اینجا از Resource ها دیگه نمیتونیم استفاده کنیم ( کلاً گزینه 3 و 4 ) .
    ما الان دو روش پیش رو داریم :
    1- استفاده از چند فایل
    2-استفاده از دیتابیس
    دوباره برمیگردیم سر مبحث قبل ، میخواهم یک صفحه معرفی به سه زبان داشته باشیم که مدیر سیستم امکان ویرایش مطالب اونو داشته باشه!!!!!! من برنامه نویس به ازاری هر زبان یک صفحه براش درست میکنم و میگم هر وقت خواستی برو این صفحات رو مطالبش رو عوض کن (البته به همان زیان ) . آیا به نظر شما این روش معقول هست ؟ این روش شدنی هست ولی به چه قیمتی ؟ بحث بزرگترش میکنیم ، اگر وب سایت شما 50 صفحه داشته باشه ، شما برای فعال کردن 3 زبان باید 150 صفحه ایجاد کنید .
    پس راه حل بهینه (البته به نظر من ) ، در اینجا با استفاده از دیتابیس به کمک وب سایت چند زبانه میام .
    بحث میکشم به یک سیستم مدیریت محتوی و نحوه تولید صفحات پویا :
    خیلی از آماتور ها فکر میکنن وقتی مدیر سیستم یک صفحه جدید ایجاد میکنه ، واقعاً یک فایل ایجاد میشه ، در صورتی که به این شکل نیست ، بلکه داخل یک جدول این صفحه ایجاد میشه (این چیزی که شاید اکثر دوستان بودنن ولی گفتم یک بحث کامل داشته باشیم بهتره )
    به ساختار جدول زیر دقت کنید :

1-PageID int PK
    2-Title nvarchar(50)
    3-Keywords nvarchar(50)
    4-Body ntext
    .
    .
    .

در اینجا 4 فیلد نسبتاً ضروری رو برای این جدول مشخص کردم ، فیلدهای دیگری که میتونید بزارید بسته به نیاز تاریخ ایجاد ، تاریخ آخرین ویرایش ، ایجاد کننده ، ویرایش کننده ، فعال ، آدرس نمایشی درآدرس بار (میتونین باش هم ریرات انجام بدید) ووووووووووووو
    در برنامه اصلی شما یک صفحه بیشتر ندارید ، حالا با توجه به PageID که دارید و انواع گوناگون میتونید محتویات این صفحه رو تغییر بدید ( که این خودش جای بحث داره ولی دیگه اینجا جاش نیست ) ولی اینو بگم که شما به وسیله یک Label میتونید یک وب سایت MultiPage داشته باشید.
    حالا بعد از این همه تفاسیر که هیچ ربطی هم به چند زبانه بودن سایت نداشت ، میرسیم سر نکته اصلی :
    با اضافه کردن یک فیلد که مشخص کننده زبان این صفحه هست ، مشکل روش اول رو از بین میبریم ، یعنی ما بی نهایت صفحه با Z فرهنگ مختلف میتونیم ایجاد کنیم . حالا با صدا زدن یک صفحه مثلا about.aspx برنامه نویس با تشخیص فرهنگ جاری سیستم و یک کوئری خیلی ساده به راحتی صفحه مورد نظر را به همان زبان برای کاربر آماده میکنه .
    پس از این همه قصه ، میخواهم به این نتیجه برسم که استفاده از محض از Resource ها ( روش 3 و 4 ) به هیچ عنوان نمیتونه یک وب سایت پویای چند زبانه را برای شما ایجاد کنه ، در این وسط باید از دیتابیس کمک بگیرید .
    ولی این کمک به این نحوه نباید باشه که ما کلمات را در دیتابیس ذخیره کنیم .
    نکته بعدی که همین الان به ذهنم رسید ، اینه که ما یک سری Resource (فایل resx) داشته باشیم که خودمان ایجاد کردیم ( برای کلمات پیش فرض سیستم مثل خانه،ورود،خروج،تاریخ ............) ، بعد از اون برای مدیر اگر خواسیتم این امکان رو بزاریم که کلمات رو تغییر بده یک فایل XML داشته باشیم که قبل از فراخوانی Resource در صورت وجود کلمه در فایلXML به جای استفاده از Resource از XML ایجاد شده استفاده کنه .که یک مقدار نیاز به کد نویسی داره ( هر که سایت چند زبانه خواهد جور کد نویسی کشد ( از فرمایشات مهدی فرهانی ))
    شروع کنید اما مواضب باشید که فایلهی xml راحتتر از همه خونده میشن و اطلاعات امنیتی رو ذخیره نکنید
    دوست عزیز میگر میخواهد تو فایلXML چه چیزو نگه داری کنه امنیت رو به خطر بندازه ، آیا غیر از 4 تا کلمه که فقط معنی توش هست ، تو این فایلها هست .(شاید هم باشه ما خبر نداریم )

محل زندگی
    فولادشهر - اصفهان

مبحث بعدی که در سیستم های چند زبانه پیش میاد ، « که چند کشور هستند که با این سیستم همچین مشکلی رو پیدا میکنن » بحث Direction صفحه است .
    ما در زبان فارسی کلیه صفحات رو از سمت راست به چپ نمایش میدیم ولی در زبان هایی مثل انگلیسی و فرانسوی از سمت راست به چپ.( خوب اینو خودمم میدونستم ، یعنی همه میدونن)
    چند کار میتونید بکنید (البته نظر شخصی بنده هست و شاید جایی اینها رو پیدا نکنید و شاید هم پیدا کنید البته اونها از من دزدی نکردن )
    1-اگر به روش غیر استاندارد کد نویسی میکنید و کلیه خاصیت ها استایل رو داخل کدهای HTML مینویسیدباید خدمتتون عرض کنم به قول معروف دین شما در میاد تا چپ چین راست چین رو انجام بدید و هیچ کمکی در این ضمینه از دست من بر نمیاد.
    2-اگر وب سایت شما زیاد تغییراتی در جدول بندی نداشته باشه و تفاوت آنچنانی در نمایش چپ ، چین و راست چین کردن نداشته باشه (قالب اصلی وب سایت منظورم هست ) میتونی باید در نظر گرفتن یک Key در Resource و استفاده اون در خاصیت dir جدول یا div و هرچیز دیگه که هستDirection صفحه رو عوض کنید.
    توضیح بیشتر : دو فایل منبع به نام های Resource.fa-IR.resx و Resource.en-US.resx وجود داره که هرکدام داری Key به نام Direction هست که مقدار آنها به ترتیب rtl و ltr هست ، حالا به همون روش هایی که بلد هستید به جداولت و ... تخصیص میدید . به همین راحتی
    3-در این حالت قالب شما شدیداً به جهت ها حساس میباشد و با تغییر جهت در جداول کلیه عکسهاتون به هم میریزه و یا منوی سایتتون رو طوری ساختیت که جهت در آن خیلی مهم است (مثلاً با استفاده از Ul ها ) اون موقعه شاید نتونید دیگه از روش 2 استفاده کنید ، و درضمن وقتی با این حساسیت ما طراحی رو انجام دادیم پس انشاءالله اصولی کار کردیم و از CSS استفاده کردیم (اگر نکریدم خودتون یه روشی پیدا کنید ) حالا با استفاده از فرهنگ جاری CSS مورد نظر را صدا میزنیم و به صفحه اختصاص میدیم.برای کد نویسی کمتر میتونیم اسم CSS ها را به این شکل انتخاب کنیم myStyle_Culture.css ( انشاء الله که منظورم رو بفهمید ، اگر متوجه نشدید دیگه ....... ).
    یک کار مسخره دیگه هم میتونید بکنید استفاده ازTheme هست که با تغییر فرهنگ Theme جاری صفحه هم تغییر پیدا کنه .
    دوستان توجه داشته باشن اگر دید بازی (منظورم گیم نیست ، دید وسیع ) داشته باشیم همه کار میتونیم بکنیم ، فقط باید به نوع سیستم توجه داشته باشیم ، ما حتی میتونی Masterpage رو هم تغییر بدیم ولی شاید به صرفه نباشه
    ولی در برنامه های مبتنی بر فرم به این شکل دستمون باز نیست ، من تنها راحی که پیدا کردم ، فقط تغییر دستی Top و Left کنترلها بوده ( شاید هم راهی باشه ، من بلد نیستم ، چون حرفه منwebapp هست نه winapp )
    موفق پیروز باشید.

محل زندگی
    شیراز

خوب ببین عزیز همون طور که خودت می گی اگه پابلیش بشه دیگه هیچ
    حالا اگه بخوایم این سیستم رو بدیم به یکی و خودش بعد از چند ماه بخواد تغییرش بده باید شما رو گیر بیاره(یا خودش برنامه نویس بشه!!!)
    در کل استفاده از این Resource وقتی خوبه که بتونی خودت دسترسی بهش داشته باشی نه در همه مواقع مگر برنامه نویس اختصاصی اون فرد باشی!

محل زندگی
    تهران - کردستان - خامسان

خوب با تشکر از دوستان , خصوصا جناب mahdi_farhani

اصول کار رو همه مون میدونیم (html,database,css,xml,xpath,xquery) و کنارش کدنویسی...

من میخوام سایتی که طراحی میکنم,مدیر سایت براحتی بتونه محتوای صفحات رو کنترل کنه و به دلخواه

تغییر بده ,تقریبا یه cms مانند کنارش داشته باشه.

حالا
    با اجازه اساتید من از مباحث این تاپیک یه نتیجه گیری کنم و اونم اینه که از database و xml و resource

برای طراحی یک سایت چند زبانه استفاده کنیم.اما با رعایت نکاتی که دوستان فرمودند...

با تشکر

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •