صفحه 1 از 2 12 آخرآخر
نمایش نتایج 1 تا 40 از 57

نام تاپیک: نکات مفید در استفاده از IDE دلفی

نکات مفید در استفاده از IDE دلفی

سلام به دلفی کارای عزیز

1-اگه تا به حال به tools>editor options سر نزدین توصیه می کنم حتما یه نگاه به اونجا بندازید.
    یکی از قسمتهای جالب editor option برگه color است .
    اگه color SpeedSttings رو رو classic بزارین unit شما مثل محیط برنامه نویسی c می شه . حتی خودتون می تونید رنگ و بقیه چیزها رو به سلیقه خودتون انتخاب کنید.

2-شاید شما هم مثل من وقتی دلفی می یاد بالا خوشتون نمی یاد پنجره unit کوچک باشه یا modified کنارش باشه یا object inspector به اون کوچیکی باشه .
    برای این کار اندازه unit و ... رو به سلیقه خودتون تنظیم کنید . خلاصه دکوراسیون دلفی رو که درست کردین تو combobox ی که کنار help هست و توشم <none> نوشته تایپ کنید ( مثلا ) my preview . حالا دلفی رو ببندید . از این به بعد دلفی طبق دکراسیون شما باز می شه .
    این واسه دلفی 5 بود . برا بقیه هم احتمالا همینطوری باشه .

خوش باشید
    امید

کاربر جدید
    محل زندگی
    Iran
    خیلی ممنون

به نظر من خوب است در همین موضوع یا موضوع جدید دیگری اینگونه مطالب را راجع به IDE دلفی برای عزیزان تازه کار ( مانند خودم ) ذکر کنیم تا اینکه مرجعی برای تازه کارها و بقیه باشد.
    و بتوانیم از محیط دلفی حداکثر استفاده را برای برنامه نویسی ببریم.

:idea: :idea: 8)

بنیان گذار Barnamenevis آواتار مهدی کرامتی
    محل زندگی
    کرج، گلشهر
    خوب دومی‌اش رو هم من افتتاح میکنم 8)

اکثر شما ممکن است هنگام کدنویسی از اینکه راهنماهایی که بصورت Tooltip کنار کد شما ظاهر میشوند خیلی زود محو میشوند شاکی باشید. این راهنما ها معمولا شکل دستوری یک تابع را نمایش میدهند. برای نمایش مجدد این Tooltip ها کافی است درحالی که Cursor روی نام تابع قرار دارد Ctrl+Shift+Space را فشار دهید.
    بهمین ترتیب برای نمایش متدهای یک شی میتوانید از ترکیب Ctrl+Space استفاده کنید.

سلام به دلفی کارای عزیز

دوست دارین سورس توابع دلفی رو ببینید؟
    دوست دارید ببینید کد نویسی برنامه نویسای بورلند دلفی چطوریه؟

3-برای اینکار کلید Ctrl رو نگه دارین و روی تابع مورد نظر کلیک کنید.
    8)

امید

محل زندگی
    کرج، گلشهر
    خوب حالا دوست دارید یه فایلی رو که تو Unit تون Use شده رو بلافاصله باز کنید؟

برید رو اسم فایل تو لیست Uses و Ctrl+Enter رو بزنید.

مهمان
    حتما تا به حال برای شما پیش اومده که داخل unit ای که نوشتین دنبال یک زیر برنامه بگردین !!
    برای پیدا کردن سریعتر محل یک زیربرنامه، در قسمت تعریف اون زیر برنامه ( در بالای unit ) کلید های Ctrl + Shift + Down (Arrow) را فشار بدین، تا به قسمت سرس زیر برنامه برین و برای عکس این عمل نیز، می تونین در جایی که زیر برنامه را نوشتین، کلیدهای Ctrl + Shift + Up(Arrow) را فشار بدین تا کرسر شما به قسمت تعریف زیر برنامه تغییر مکان پیدا کنه !
    و اگر به قسمت خاصی از برنامه زیاد مراجعه می کنین، اون خط را با زدن کلید های Ctrl + Shift به همراه یک عددی مانند یک، نشانه دار کنین و بعد از علامت دار کردن اون خط در هر قسمت از unit که باشین، با زدن کلید Ctrl به همراه همان عدد، به همان محل پرش خواهید کرد.

مهمان
    چند تا هم من بگم
    ایجاد فرورفتگی در کد:
    بعضی اوقات - که خیلی هم پیش می‌آید - لازم است که یک مقداری از متن را بصورت بلوک شده به جلو و یا عقب ببریم. منظور دندانه دار کردن متن است که به خوانایی برنامه کمک می کند. برای اینکار می تونید از کلید Ctrl +Shift+I برای جلو بردن و Ctrl+Shift+U برای عقب برگرداندن متن بلوک شده استفاده کنید.

درست کردن ماکرو متنی:
    این امکان بسیار مفید است و می توانید بسیاری از کارهای نوشتاری را کاهش دهد با اینکار شما میتوانید یک سری از کارهای تکراری که روی متون انجام می دهید را بصورت ماکرو در آورده و از آنها به راحتی استفاده کنید. برای شروع به ضبط ماکرو کلیدهای ctrl+shift+r را بفشارید و آن سری کارهایی را که می خواهید را انجام دهید و سپس برای اینکه به کار ضبط ماکرو پایان دهید کلیدهای ctrl+shift+r را دوباره بزنید. حال برای استفاده از ماکرو کافیست در هر جا که لازم بود کلیدهای Ctrl+Shift+P را بفشارید.

انتخاب متن بصورت مربعی:
    اگر شما از کهنه کارهای کامپیوتر باشید حتما از زمان داس یادتون هست که برنامه ای بود به نام PE2 که یکی از امکانات بسیار جالبش این بود که یک مربع از متن رو میتوانستین انتخاب
    کنید و آنرا کپی یا حذف کنید. بله درست متوجه شدید در محیط دلفی هم شما اینکار را میتوانید انجام دهید اما نه به مشکلی PE2 بلکه اینکار را میتوانید فقط با گرفتن کلید Alt و کشیدن
    موس روی متن انجام دهید.

گذاشتن علامت روی متن:
    این کار که به BookMark معروف است بسیار مفید و کارا می باشد. در هنگامی که شما روی قسمتی از متن برنامه کار میکنید و می خواهید به یک قسمت دیگر بروید ممکن است برای برگشتن به مکان اول خود کمی مشکل پیدا کنید. ولی شما میتوانید با زدن چند دکمه به محل مورد نظرتون باز گردید. برای اینکار در خطی که قصد دارید علامت بگذارید کلیدهای Ctrl+Shift+0..9 را بفشارید. منظور اینست که کلیدهای ctrl+Shift را نگه دارید و یکی از اعداد 0 تا 9 را وارد کنید تا آن خط به همان شماره علامت گذاری شود و سپس هر جا که خواستید بروید و سپس هر بار که کلید Ctrl را نگه دارید و شماره مورد نظر را وارد کنید به همان خط باز خواهید گشت. البته توجه داشته باشید که فقط می توانید 10 خط را با این روش علامت گذاری بکنید و برای برداشتن علامت ها کافیست روی همان خط دوباره کلید Ctrl+shift و شماره‌ای که برای آن خط وارد کرده اید را بفشارید با اینکار علامت آن خط برداشته می شود.

ایجاد کلاس مورد نظر :
    شما هنگامی که در قسمت Private و یا Public یک type، روال یا تابع درست کردید لازم دارید که قسمتی را برای قرار دادن کدهای مربوط به آن روال یا تابع را ایجاد کنید. برای اینکار شما پس از اینکه نام تابع را تایپ کردید می توانید کلیدهای Ctrl+Shift+C را فشار دهید تا دلفی یک قسمت برای نوشتن کدهای مورد نظرتان ایجاد کند.

رفتن از قسمت تعریف توابع و روالها به قسمت کد آنها:
    همیشه این نیاز وجود خواهد داشت که شما در هنگامی که دارید به دنبال یک روال در قسمت type میگردید بعد از پیدا کردن نام آن می خواهید که خود آن تابع یا روال را نیز ببنید. برای اینکار خوب حتما نام آن را جستجو میکنید ولی یک راه آسانتر اینست که شما روی نام آن تابع قرار گیرید و کلیدهای Ctrl+Shift+Up/Down را بزنید. در اینحالت اگر روی کد تابع باشید به قسمت تعریف آن خواهید رفت.

راستی اینو هم بگم که اینا رو از سایت [ur]www.irandevelopers.com[/url] گرفتم

خوب یکی هم من بگم :wink:
    حتما متوجه شدین که با ctrl+space نمیشه سینتکس ها رو نوشت،برای اینکار از ctrl+jاستفاده کنید!
    موفق باشید.

پیشنهاد میکنم ، IDE دلفی رو با GExpert قوی تر کنید !
    از اینجا Download کنید
    http://www.gexperts.org/download.html

ارادتمند مشاطان

کاربر دائمی
    محل زندگی
    تهران
    برای Indent یا Unindent کردن یک بلاک بعد از انتخاب بلاک میتونید به ترتیب از کلیدهای Ctrl+Shift+I و Ctrl+Shift+U استفاده کنید.

کامبیز

کاربر دائمی
    محل زندگی
    l8026070@yahoo.com
    با سلام
    یه چیزی من بگم!!!!
    اگه کلید Ctrl+j را بفشارید یک سری کد هایی که از قبل تهیه شده مانند کد های Case یا For و خیلی دیگه مانند نوشتن یک تابع در اون اومده شما میتونید با استفاده از Envirnment option => Tampelt => Code inside که یک دکمه توی اون تب این کدها را تغییر یا اضافه کنید.

کاربر دائمی
    محل زندگی
    بندرعباس ص پ 3769-79145
    وقتی در متن یک تابع هستید ویا هنگامی که در عنوان آن در Interface هستید بازدن دکمه های Ctrl+ Shift + بالا و Ctrl + Shift +پایین میتونید بین ایندو پرش کنید.

نکات مفید در برای کار در محیط دلفی

سلام دوستان عزیز

من خیلی وقت پیشها یک مقاله در این مورد نوشتم که پیشنهاد می کنم حتما اونو بخونید...
    البته یک قسمتهایش رو هم دوست عزیزمون McMilad تو همینجا آوردن
    حالا کاملش رو می تونید تو سایت خودم www.rayanir.com ببینید...
    و یای اینکه به یکی از سایتهای www.irandevelopers.com و یا www.idevcenter.com مراجعه کنید ...

حالا اگه خدا بخواد و وقت کنم یک سری چیزای دیگه هم می نویسم تا یک مقاله کامل بشه ...

موفق باشید...

برای اینکه یک قسمت از متن را به صورت مربع انتخاب کنید کلید Alt را نگهدارید بعد قسمتی از کد را انتخاب کنید

چند نکته جالب ولی بی ربط به نقل از سایت WWW.Delphiir.com
    به محض اینکه دلفی رو اجرا کردین یعنی قبل از اینکه لوگوی دلفی نمایش داده بشه کلیدهای Ctrl+Shift با هم فشار دهید نکته اینجاست که حالا یکی از دو عکس «لوگوی دلفی» و «تیم دلفی» به طور اتفاقی نمایش داده میشه. یعنی ممکنه عکس همیشگی نمایش داده بشه. پس اگر دفعه اول نشد ، دوباره امتحان کنید و اگر باز هم نشد نا امید نشید و دوباره امتحان کنید تا وقتی که عکسش رو ببینید. بستگی به شانستون داره.

چند تا راز جدید هم براتون مینویسم که به جالبی راز قبلی نیست ولی خوب رازه دیگه :

بعد از اجرا کردن دلفی، پنجره About رو از منوی Help باز کنید. حالا کلید Alt رو فشار دهید و در حالی که این کلید رو پایین نگه داشتین یکی از کلمات زیر رو تایپ کنید :
    DEVELOPERS : لیست اعضای گروه تحقیق و توسعه (Research & Development)
    TEAM : لیستی از کارمندان برلند که به نحوی در پروژه دلفی نقش داشتند.
    QUALITY : لیست اعضای گروه کنترل کیفیت.
    JEDI : تقدیر از پروژه JEDI (مخفف Joint Endeavour of Delphi Innovators) . در ضمن آدرس سایت JEDI هم به پنجره About اضافه میشه.

کاربر دائمی
    محل زندگی
    پشت كامپيوتر
    نقل قول نوشته شده توسط Delphi KDE
    چند نکته جالب ولی بی ربط به نقل از سایت WWW.Delphiir.com
    به محض اینکه دلفی رو اجرا کردین یعنی قبل از اینکه لوگوی دلفی نمایش داده بشه کلیدهای Ctrl+Shift با هم فشار دهید نکته اینجاست که حالا یکی از دو عکس «لوگوی دلفی» و «تیم دلفی» به طور اتفاقی نمایش داده میشه. یعنی ممکنه عکس همیشگی نمایش داده بشه. پس اگر دفعه اول نشد ، دوباره امتحان کنید و اگر باز هم نشد نا امید نشید و دوباره امتحان کنید تا وقتی که عکسش رو ببینید. بستگی به شانستون داره.

چند تا راز جدید هم براتون مینویسم که به جالبی راز قبلی نیست ولی خوب رازه دیگه :

بعد از اجرا کردن دلفی، پنجره About رو از منوی Help باز کنید. حالا کلید Alt رو فشار دهید و در حالی که این کلید رو پایین نگه داشتین یکی از کلمات زیر رو تایپ کنید :
    DEVELOPERS : لیست اعضای گروه تحقیق و توسعه (Research & Development)
    TEAM : لیستی از کارمندان برلند که به نحوی در پروژه دلفی نقش داشتند.
    QUALITY : لیست اعضای گروه کنترل کیفیت.
    JEDI : تقدیر از پروژه JEDI (مخفف Joint Endeavour of Delphi Innovators) . در ضمن آدرس سایت JEDI هم به پنجره About اضافه میشه.
    به محض اینکه دلفی رو اجرا کردین یعنی قبل از اینکه لوگوی دلفی نمایش داده بشه کلیدهای Ctrl+Shift با هم فشار
    جالب بود داداش خوشمان آمد بازم از این کارا بکن

البته برو بچ چیزی برای ما باقی نگذاشتن ولی برا کامپوننت نویسها
    Shift+Ctrl+b بزنید تا Explorering Classes باز شود سپس در قسمت خالی راست کلیک کرده و Property را انتخاب کنید و مطمئن شوید که Finish Incompelet Properties تیک خورده باشد سپس در هر یونیت که خاسته باشید کلاسی تعریف کنید و تمام جزئیات هم تایپ نشده باشد (جزئیات اصلی دلفی مثل Priviate,...) با زدن CTRL+Shift+C تمام چیزها را بطور خودکار قرار میدهید
    البته اینکار برای عملیات غیر کامپوننت نویسی هم عمل می کند.
    این مورد را MCMilad هم گفته من چیزی دیگه ای پیدا نکردم گفتم کاملش کنم

سلام به همه دوستان
    خیلی متشکرم از مطالب جالبی که نوشتید
    من یه سوال دارم
    برای پیدا کردن یک کلمه توی یک یونیت میشه از Ctlr+f استفاده کرد
    ولی اگه بخواهیم این کلمه رو توی تمام یونیتها بگرده چطور؟
    آیا برای این هم راهی وجود داره؟

کاربر دائمی آواتار MSK
    محل زندگی
    فعلا تهران - بعدا خدا می‌دونه!
    آقا خیلی باحال بود
    :flower: :flower: :flower:

کاربر تازه وارد
    محل زندگی
    newms80@yahoo.com
    من همیشه تو ذهنم بود که دلفی هم مثل ویندوز "easter egg" داره یا نه که دوستان لطف کردن نکته های خوبی گفتن. مرسی. :flower:

محل زندگی
    کرج، گلشهر
    نقل قول نوشته شده توسط mehdi_moosavi
    برای پیدا کردن یک کلمه توی یک یونیت میشه از Ctlr+f استفاده کرد
    ولی اگه بخواهیم این کلمه رو توی تمام یونیتها بگرده چطور؟
    از منوی Search گزینه Find in Files رو انتخاب کنید.

کاربر دائمی آواتار MSK
    محل زندگی
    فعلا تهران - بعدا خدا می‌دونه!
    :flower:

برای جستجوی مستقیم از Ctrl + E استفاده کنید و کلمه را تایپ کنید.

با سلام . این مطلبی که می خوام بگم تو دلفی 5 برای من پیش اومد . تو نسخه های بعدی تست نکرده ام اما اگر کسی تست کرد خبرش رو به من هم بده ممنون میشم .
    این مطلب رو در اینجا مطرح می کنم تا اگر کسی در موقعیت من قرار گرفت بدونه قضیه از چه قراره .
    موضوع اینه که من یه پروژه دلفی 5 داشتم که می خواستم به کسی تحویل بدم . خیالم هم راحت بود که همه چیز درسته . خلاصه رفتیم که پروژه رو تحویل بدیم . حالا طرف مقابل هم یکی از اساتید دانشگاه بود البته نه دانشکده مهندسی . طرف یه سیستم در اختیار ما گذاشته بود . ما یه ساعت زودتر رفتیم که تا اون از کلاس برنگشته همه چیز رو ردیف کنیم تا دیگه کوچکترین مشکل و سوتی ای پیش نیاد . چشمتون روز بعد نبینه از اونجا که همیشه هر کار بکنی باز هم یه سوتی ای می دی ما هم به مشکل برخوردیم . البته مشکل خیلی پیش پا افتاده بود . ما هم دیدیم چاره ای نیست گفتیم تا طرف نیومده سورس برنامه رو باز کنیم و اصلاح کنیم . حالا بیا دلفی نصب کن .
    دلفی رو نصب کردیم و سورس برنامه رو از سی دی کپی کردیم رو هارد و تو دلفی بازش کردیم . اشکال رو هم گیر آوردیم . اما هر کلیدی رو میزدیم که کد رو عوض کنیم اصلا انگار صفحه کلید قفل شده بود هیچی کار نمی کرد . میخواستیم یه خط رو پاک کنیم جاش یه چیز دیگه بنویسیم مکان نما جابجا می شد اما کلید ها هیچی تایپ نمی کرد . کلیذ deleteو backspace کار نمی کزد . دیگه قاط زده بودیم اساسی. آقا restart کردیم . باز هم نشد .هیچی به ذهنمون نمی رسید .

خلاصه اون روز با حال گیری تمام شد و ما هم خیلی دعا به جون borlnad کردیم . تا اینکه بعد فهمیدیم قضیه چی بوده :
    وقتی فایلها رو از سی دی کپی کردیم رو هارد چون ویندوز 98 بود فایلها ReadOnly می شدند و IDE دلفی هم چون فایل ها readonly بودند اجازه modify نمی داد . نامرد هیچ پیغامی هم نمی داد که بگه باب این فایل readonly هستش . حال ما که گرفته شد امیدوارم برای شما پیش نیاد.
    راستی من تست کردم وقتی فایلهای روی سی دی رو که readonly هستند کپی کنی رو هارد در ویندوز 98 این فایلها readonly میشن اما در ویندوز XP نمیشن . :o :o
    البته من تو ویندوز 98 پارسا تست کردم بقیه رپ نمی دونم .

سلام به دوستان عزیز
    من برنامه GExperts رو که دوستمون چند سطر بالاتر پیشنهاد کرده بود نصب کردم.
    خیلی برنامه جالبیه و قابلیتهای زیادی رو به IDE اضافه می کنه.
    ولی وقتی دنبال یه چیز توی منوهاش گشتم نتونستم پیدا کنم اونم اینه که آیا میشه شکل املای دستورات یا توابع رو در دلفی عوض کرد ؟
    همون طور میدونید بعضی از دستورات اندازه بزرگی دارن و جایی که لازمه تکرار بشن باعث شلوغ شدن محیط ادیتور (و گیج شدن آدم) میشن مثل دستور Parameters در این کد:
    DataModule2.ADOStoredProc1.Parameters[1].V  alue;

حالا بنظرشما این امکان هست که (بوسیله برنامه GExperts یا هر راه دیگه ای) ، IDE رو طوری تغییر داد که مثلا بجای دستور Parameters فقط مثلا نوشتن Para کافی باشه یا مثلا بجای FindComponent ازکلمه Fcom استفاده بشه ؟
    لطفا نظرتون رو بگید
    متشکرم

سلام!
    یه چیزم ما بگیم:
    برای پیدا کردن پرانتز یا کروشه باز/بسته نظیر یک پرانتز یا کروشه بسته/ باز دیگر
    میتوانید مکان نما را قبل از آن قرار داده، سپس ']'+Alt یا '['+ Alt (فرقی نمیکند از کدام استفاده کنید)
    را فشار دهید. وبرای بازگشت به سر جای اول دوباره ']'+Alt یا '['+ Alt را فشار دهید.

کاربر دائمی آواتار MiRHaDi
    محل زندگی
    تهران - سوهانک
    سلام
    CTRL-(Arrow)
    CTRL-K-Y
    CTRL-K-C
    CRTL-K-V
    CTRL-K-H
    CTRL-Q-Y
    CTRL-T
    و ....
    برو حال کن
    بای

خوب یکی من بگم :

اگه دوست دارید صفحه کاری دلفیتون را خودتان تنظیم کنید هر کاری دوست دارید بکنید جعبه Evenet هارا بزرگ و کوچیک کنید سپس با استفاده از جعبه ابزار می تونید اون حالت صفحه نمایشی دلفی را بانام دلخواه ذخیره کنید .

کاربر دائمی
    محل زندگی
    تهران
    برای پاک کردن یک خط ‍Ctrl+Y

کاربر تازه وارد آواتار samandari
    محل زندگی
    ایران

کپی کردن کلید ها همراه با event

سلام عزیزان
    فرض کنید دو فرم داریم در فرم اولی یک کلید قرار دادیم و برای چند تا از event های آن کد نوشتیم حال میخواهیم این کلید را به فرم دیگری کپی کنیم به شرطی که تمامی event های آن به فرم جدید کپی شود در حقیقت می خواهیم هنگام کپی کردن یک object به جای دیگر علاوه بر ‍Properties های آن Event ها نیز کپی شود

متشکرم

محل زندگی
    کرج، گلشهر
    این یک نکته است یا یک سوال؟

اگر سوال است چرا بعنوان یک مقاله ارسال شده؟

کاربر تازه وارد آواتار samandari
    محل زندگی
    ایران
    ببخشید اشتباه شده :sorry:
    چرا میرنی :sunglass:
    ولی منظور من مطرح کردن مشکلی بود که خودم داشتم در صورتی که کسی میتونه راه حلی برای این کار ارائه بده

ممنونم

محل زندگی
    کرج، گلشهر
    جای مطرح کردن این سوال اینجا نیست.

در یک تاپیک جداگانه مطرح کنید. رعایت قوانین سایت الزامی است.

کاربر دائمی آواتار Delphi Skyline
    محل زندگی
    شیراز
    سلام
    چه طوری می شه صفحه اول (logo) دلفی رو پیدا کرد و با paint بازش کرد؟

حالا یک کلام از مادر عروس:
    همونطور که احتمالا از قبل میدونستین تو نسخه های قبلی دلفی و تو محیطهای TurboC , TurboPascal و اینها با انتخاب یک بلاک و بعد زدن دکمه های Ctrl+Shif+K بعد دکمه I یا U به ترتیب بلاک به جلو یا عقب هل داده میشد.
    تو دلفی جدیدتر (فکر کنم دلفی 7 یا شاید هم از زمان 6) راه ساده تری هم وجود داره:
    Ctrl+Shift+I و Ctrl+Shift+U

کاربر دائمی
    محل زندگی
    هیچ کی مثل ایرونی نمیشه
    آقای Delphi Skyline
    چه طوری می شه صفحه اول (logo) دلفی رو پیدا کرد و با paint بازش کرد؟
    هم می توانید در زمان نمایش Logo از آن عکس بگیرید و هم از برنامه های Resource استفاده کنید.

چگونه می توان از کریستال ریپورت در دلفی 2005 استفاده کرد

محل زندگی
    شیراز
    چگونه می توان از کریستال ریپورت در دلفی 2005 استفاده کرد
    این یک نکته است یا یک سوال؟

اگر سوال است چرا بعنوان یک مقاله ارسال شده؟

کاربر دائمی آواتار Touska
    محل زندگی
    ایران زمین
    بابا این Prog_2005 چقدر با حاله.

هر جا رسیده یک post گذاشته.

:strange:

محل زندگی
    شیراز
    بابا این Prog_2005 چقدر با حاله.

هر جا رسیده یک post گذاشته.
    :D