ارتباط بین نرم افزار و سخت افزار یکی از کارهای بسیار دوست داشتی و پر کاربرد در صنعت امروز دنیاست. ولی این کار از یک مهندس نرم افزار یا یک مهندس سخت افزار و الکترونیک به تنهایی ساخته نیست بلکه مجموعه ای از هر دو تخصص رو طلب میکنه. ولی این مطلب فقط در مورد کار های صنعتی و بزرگ صدق میکنه نه درباره کارهای کوچیک و تجربه های شخصی (البته همین کارهای کوچیک هستن که پایه گذار یک تخصص میشن). پس تکلیف کسانی که دوست دارن تو خونه برای تجربه خودشون یه برنامه جمع و جور بنویسن چی میشه. باید چی کار کنن؟
سوالات زیر تیتر خیلی از تاپیک هایی هست که تو این چند سالی که سایت داره فعالیت میکنه زده شدن.
چطوری میشه با کامپیوتر یک LED رو روشن کرد؟
کنترل سخت افزار به کمک کامپیوتر
چگونگی برقراری ارتباط بین کامپیوتر و دستگاه های جانبی
بعضی ها به نتیجه رسیده و بعضی ها هم نه بعضی هم از نظر نرم افزار به نیجه رسیده ولی به خاطر عدم آشنایی کامل با پورت و سخت افزار باعث صدمه دیدن پورت یا دستگاه جانبی شده.
مطالب بالا دلیل این بود که من به این نتیجه برسم که شاید بد نباشه یه بخش آموزش ارتباط با سخت افزار هر چند مختصر تو سایت داشته باشیم.
میدونم مطالب کامل نیست و خیلی جاها شاید مشکل داره ولی این بخش حاصل تجربیات شخصی خود من هست و سعی میکنم در حد امکان و توانایی خودم مطالب مهم تو برنامه نویسی، ساخت بخش سخت افزاری و نکات مهم پورتی که برای اون برنامه مینویسیم رو در اختیار دوستان قرار بدم امیدوارم دوستان و اساتید مشکلات و کمبود های کار بنده رو به من تذکر بدن.
یه خواهشی هم دارم اینه که اگر درباره هرکدوم از برنامه ها یا مدارات سوالی داشتید به من پیغام خصوصی بدید تا جواب اون رو در بخش پرسش و پاسخ مربوط به همون برنامه قرار بدم و این طوری از به هم ریختگی تاپیک جلوگیری بشه و دوستان هم راحت تر از مطالب استفاده کنن.
برای شروع و انجام این برنامه ها به امکانات زیر نیاز داریم
1- کامپیوتر شخصی
2- کامپایلر C++‎ (خودم از borland استفاده میکنم ولی برنامه ها محدودیتی تو کامپایلر ندارن)
3-PortTalk
4- تعدادی مقاومت
5- منبع تغذیه 5 ولتی یا باطری
موارد ذکر شده قسمت های اصلی و مورد نیاز بود ولی برای ادامه پروژه ها یک سری امکانات دیگه هم هست که برای راحتی کار و بعضی جاها محافظت از خودتون و کامپیوتر نیاز دارید ولی بدون اون ها هم میشه کار رو انجام داد. یک سری امکانات هم هست که برای دیدن نتایج کار لازم و ضروری هست ولی نه برای کل پروژه ها بلکه برای یک یا چند پروژه خاص که اون ها رو هم در زیر نوشتم:
1- کابل پرینتر
2- بردبورد
3- مقداری سیم نازک
4- ترانزیستور
5- گیره سوسماری
مواردی که برای تست برنامه نیاز داریم:
1- LED
2- LCD
3- StepMotor

متشکرم.
موفق باشید.