نمایش نتایج 1 تا 40 از 435

نام تاپیک: نکات برنامه نویسی در دلفی

Hybrid View

پست قبلی پست قبلی   پست بعدی پست بعدی
    کاربر دائمی آواتار mbshareat
    محل زندگی
    شهر مقدس قم-چهارمردان-کوچه 37

نقل قول: نکات برنامه نویسی در دلفی

سلام خدمت دوستان
    تعدادی اشکال هست که ممکنه برنامه رو بررسی کنیم ولی متوجهشون نشیم. بعضیهاشون اصالتاً اشکال برنامه نویسی نیستند و میتونند هنگام صحبت هم پیش بیاند.چند تاشون رو لیست می کنم.بد نیست اگر سر در نیوردیم مشکل برنامه چیه، دنبال چنین اشکالاتی بگردیم:
    (ممکنه قبلا هم چنین پستی با اختصار گذاشته باشم و یادم رفته باشه!!)

* جابجايي سطرهای کد: گاهی فقط باید یک سطر کد رو قبل یا بعد از موقعیت فعلیش بذاریم

* کمبود پرانتز در عبارت عددی یا ترکیب And و Or:عبارت 1+2-3 با (1+2)-3 برابر نیست

* فراموش کردن مقداردهي اوليه اعداد:فرض کنید میخوایم N رو در حلقه با یک شرطی یکی اضافه کنیم. قبل از شروع حلقه باید N رو صفر کنیم وگرنه معلوم نیست چی پیش بیاد.

* الصاق کد بدون تغيير موارد ضروری: گاهی کد دو پروسیجر شبیه هم هستند یا از اینترنت گرفتیم و چیزی شبیهش نیاز داریم ؛ کپی و الصاق می کنیم اما یادمون میره که کمی هم متفاوت هستند.

* متغير مشابه: بارها شده X , X2 یا حتی I,J در حلقه رو با هم قاطی کردم.مخصوصا هنگام کپی و الصاق پیش میاد.

* نام مبهم براي متغير يا پروسيجر. بعد از مدتی از نوشتن برنامه، اسم گویا برای متغیر و پروسیجر مهم میشه،چون یادمون میره کارش چی بود و شاید فکر کنیم در قسمتی از کد بهش نیاز نداریم یا کارکردش چیز دیگه ای هست.

* فراموشی خروج از حلقه: بارها شده فراموش کردم Break استفاده کنم.
    نکته:گاهی لازم هست یک شرط رو با بعد از چند خط کد محاسباتی بررسی کنیم. در این صورت میتونیم اگر شرایط برقرار نبود داخل بلاک جرای حلقه، از Continue استفاده کنیم که از اون بار اجرای کد صرف نظر بشه.

* استفاده نادرست از نوع داده کوچک يا بي علامت : این اشکال برنامه نویسی گاهی میتونه باعث به دست آمدن عدد نادرست و عمل نادرست بشه.

* تعریف آرایه با تعداد اندیسهای کم یا ارسال آرایه شروع شده از غیر صفر به پروسیجر: در پروسیجر اولین مورد، مورد اندیس صفر محسوب میشه و مثلا اگر در پروسیجر بگیم مورد دارای اندیس یک رو تغییر بده، برنامه، مورد دوم از آرایه شروع شده با یک رو در نظر میگیره!

* Else بعد از دو شرط:این کد رو ملاحظه کنید:

If X=1 then
    If Y=2 then
    A:=0
    Else
    N:=3;

Else استثنا از شرط دوم هست. برای اینکه استثنا از شرط اول بشه بهتر هست از Begin..end برای شرط اول استفاده کنیم. گاهی هم میشه دو شرط رو با And ادغام کرد.

* استفاده از قسمتی از رشته بعد از حذف آن. بعضی وقتها میشه قسمتی از رشته رو گرفتم و درمتغیر ریختم و حذف کردم اما باز هم انتظار دارم اون قسمت از متن هنوز سر جاش باشه!!

* استفاده از حلقه افزایشی به جای کاهشی، هنگام دستکاری متن: مثلا میخوایم در صورت برقرار بودن شرطی، یک متن کوتاه در محل جاری از متن اصلی درج کنیم، بهتره در حلقه از انتها به سمت ابتدای رشته اصلی بررسی کنیم. (روش دیگه استفاده از While به جای For هست)
    گاهی هم که چند فایل رو میخونیم و هر فایل رو به پروسیجر میدیم که کاری انجام بده، اگراز یک متغیر غیر وابسته به فایل خاص استفاده کنیم، رعایت نکردن ترتیب معکوس برای خوندن فایلها مشکل ساز میشه. من برای بررسی عناوین تکراری یک کتاب، حواسم نبود، فایلها رو از اول به آخر خوندم . درحالیکه هرفایل رو از آخر به اول بررسی می کردم و از یک متغیر عمومی هم استفاده می کردم که نشون میداد عنوان بعدی (که ممکن بود درفایل بعد باشه) چی بوده، به این مشکل برخوردم.

چند نقص که خطای برنامه نویسی نیستند اما مهم هستند:

* رعايت نکردن تو رفتگي: بدون رعایتIndent گاهی درک کد مشکل میشه و موجب اشتباه در کد نویسی میشه.(گاهی Begin رو در سطر، بعد از then ، میذارند و گیج میشم!)

* کمبود کامنت: در برنامه های بزرگ که یک پروسیجر میتونه تعداد زیادی پروسیجر یا انتساب داشته باشه، مهم هست که کامنت کافی برای بعد داشته باشیم. ممکنه فردای نوشتن کد هم یادمون بره بعد از آزمون و خطا چه کار کردیم.
    من خودم برای کامنتهای مهمتر از (**) استفاده می کنم و در بالا یا کنار کد از // و وسط کد از {} استفاده می کنم
    آخرین ویرایش به وسیله mbshareat : دوشنبه 18 اردیبهشت 1402 در 10:55 صبح دلیل: خداجون! از اشتباه املایی و تغییر دقیقه نودی جمله خسته شدم :(

برچسب های این تاپیک

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •