با سلام و تبریک
بالاخره با پیشنهاد این حقیر بخش استانداردهای برنامه نویسی نیز افتتاح گردید. امید است با مساعدت همه صاحب نظران و ارسال مباحث جامع در زمینه استانداردهای شخصی خود در زمینه برنامه نویسی ، نکاتی کوچک ولی مهم را در پروسه تولید یک نرم افزار موفق با دیگران به اشتراک بگذاریم تا نرم افزارهای ما نیز در جهت هر چه پویا و جامع تر شدن حرکت نماید.
اهدافی که اینجانب مد نظر داشتم و دارم که این بخش در راستای آن حرکت کند عبارتند از :
مباحث مربوط به User Interface
انتخاب نام متغیر ها
دسته بندی توابع و کلاس ها
حالت های مختلف فرم های ما در شرایط مختلف
ارتباط با کاربر
سبک نوشتن راهنماها
نام Table ها در DB و نوع دیتابیس ها در شرایط مختلف
روش هایی که در زمان کار با آنها بر خورده ایم (مثلا بهترین روش شخصی برای ارتباط بین شبکه ای)
انتخاب نقطه های آغازین و پایانی در کار برنامه نویسی (شروع پروژه از کجا باشد و به کجا ختم گردد)
.... و مسائلی از این دست که در فاز ما قبل برنامه نویسی شکل می گیرد.

همانطور که متوجه شدید اهداف این بخش بیشتر متمرکز به مسائل مدیریتی پروژه است و در مدیریت پروژه بیشتر هماهنگی بین اعضاء، تعریف استانداردها، زمانبندی و ... مد نظر است و این چرخه در هر زبان و پلاتفرمی یکسان است.
هدف نیز جمع آوری این استانداردها و روش ها است. در ذکر مسئله به چند نکته اشاره کردم ولی برای توضیح بیشتر به ذکر مثالهایی نیز می پردازم تا هر چه بهتر وظایف این بخش را آشکار نماید.
مثلا در مورد کارهای خودم همیشه سعی در جلوگیری از اجرای مجدد برنامه در شرایطی که برنامه در آن لحظه در سیستم عامل در حال اجرا است دارم خوب این نکته کوچک در تمامی سیستم عامل ها و در تمامی زبان های برنامه نویسی قابل پیاده سازی است و یا طراحی برنامه به گونه ای که در هر لحظه از پروژه ماکسیموم 2 فرم باز شود (عدم پیچیدگی UI) یا تعریف بخشی در پروژه ها برای تعریف کلید های میانبر برای کاربر (در نظر گرفتن راحتی کار کاربر) و از این دست مسائل که فکر نمی کنم به طور مستقیم با یک زبان برنامه نویسی در ارتباط باشد.

-------------------------
با آرزوی موفقیت روز افزون همه برنامه نویسان ایران
بالاخص برنامه نویسان این سایت