GDI+ مولفه دسترسی به گرافیک در چهارچوب جدید Microsoft که به .Net معروفه کار رو برای برنامه نویس ها آسونتر کرده البته منظورم از آسونتر کردن این نیست که خیلی راحته و در عرض یکی دو ساعت میشه یاد گرفت چون GDI+ هم مثل بقیه قسمت های دیگه .Net از پیچیدگی خاصی برخورداره و منظور من از آسونتر شدن نسبت به توابع API هست که قبلا تو Visual Basic Classic مجبور بودیم از این روش یعنی API استفاده کنیم. خلاصه یه یا علی بگین تا کار رو شروع کنیم.

تقریبا همه Class هایی که برای GDI+ نوشته شدن تو فضای نامی System.Drawing قرار دارند و بعد از این فضای نامی بخش های مهم دیگه ای هم هست که پایین نوشتم و سعی میکنم که اونهایی که بیشتر به درد میخورن رو توضیح بدم . البته تا جایی که بلد هستم :
اولین و مهمترین Class که ما باید برای شروع کار یاد بگیریم :

System.Drawing.Graphics :
این Class برای کشیدن و پرکردن اشکال مختلف مثل کمان , منحنی , دایره , چهار ضلعی , چند ضلعی , رشته و غیره که تقریبا برای همشون مثال میزنم.
این کلاس قابلیت New کردن رو نداره و باید مقدار دهی مستقیم بشه مثلا برای ایجاد این گرافیک ها بر روی یک کنترل خاص باید متد CreateGraphic یک کنترل و یا فرم رو به این کلاس نسبت بدیم :

Dim objGr As System.Drawing.Graphics = Me.CreateGraphics

این متد باعث میشه که مقدار خروجی CreateGraphics که یک Object از نوع کلاس Graphics هست به داخل فیلد objGr ریخته بشه و اجازه ایجاد این گرافیک ها بر روی فرم به objGr داده بشه :

به عنوان مثال اولین شکل گرافیکی رو بر روی یک فرم تست میکنیم :

این مثال یک خط رو بر رو روی فرم میکشه :

Public Class Form1

Private Sub Button1_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e _
As System.EventArgs) Handles Button1.Click

Dim objGr As Graphics = Me.CreateGraphics
objGr.DrawLine(Pens.Blue, 100, 50, 50, 200)

End Sub

End Class

توی این مثال اولین پارامتر که رنگ خط رو مشخص میکنه و به رنگ Blueو توست کلاس Pens مشخص شده بود رو پاس کردیم و مقدار های بعدی به ترتیب
X1 , Y1 که نشون دهنده نقطه شروع و X2 , Y2 که نشون دهنده مقادیر نقطه پایانی هستن .

پس حالا ما با یک مثال دیگه برعکس این خط و با یک رنگ دیکه و کلفتتر نشون میدیم

Public Class Form1

Private Sub Button1_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button1.Click
Dim objGr As Graphics = Me.CreateGraphics
objGr.DrawLine(Pens.Black, 100, 50, 50, 200)
objGr.DrawLine(New Pen(Color.Red, 2), 100, 200, 50, 50)
End Sub

End Class

تو این مثال ما از کلاس Pen استفاده کردیم و رنگ خط و کلفتی خط رو هم مقدار دهی کردیم .

امیدوارم که تا اینجا مفید بوده باشه.