سلام به دوست گرامی rezaheidarida
در پاسخ به دور مطرح شده:
چیزی که باعث می شه روبات ها از انسان جلو بزنند...!!!
جلو یعنی چی؟ یعنی در مسیر خاصی که مشترکا طی می شه از نظر زمانی قبل از انسان به نقطه خاصی برسند.
این که دور نداره.
توضیح اینکه انسانی الگوریتمی می آفرینه که باعث می شه مسایل بهینه و سریع حل شن. خود اون انسان از آفریده اش در حل با همون راهی که ارائه کرده کند تره. نمونه اش همین رانگه-کوتا ی معروف که با سیستم زیر ثانیه حل می شه و با دست کلی زمان می بره.
حالا فرض کنید روبات دارای قدرت خلاقیت هم باشه. از زمان خاصی استارت بزنید. روبات سریع تر به راه حل و سریع تر به بهینه کردنش و سریع تر به نتایجی که باعث راه حل های بهتری می شه می رسه.
انسان هم روزی می رسه اما تا انسان به اونجا برسه رویات رو مسایل دیگه ای که انسان هنوز بهش نرسیده داره کار می کنه.
بله. انسان بالاخره به نقطه جاری روبات می رسه اما در همین زمان روبات بی کار نمی شینه.

بحث سر داشتن چیزی هست که اون رو در نهایت از انسان متمایز می کنه. اون خصوصیاتی که می گی داره چی هست؟ ما هم دنبال همینیم.
من هم گفتم که به روح معتقدم. اما براش دلیلی ندارم. به همین خاطر نمی تونم وارد محاسباتم کنم.

در خصوص نیاز به روبات! از شما بعیده که چنین دیدی داشته باشید. البته چون در ایرانیم شاید دیگه بعید نباشه. چه لزومی داره که انسان 3 میلیارد دلار خرج کنه تا مرکز مطالعات ذرات بنیادی رو راه بندازه فقط برا اینکه بفهمه بوزون هیگز واقعا وجود داره یا نه؟
یا اینکه چند میلیارد دلار دیگه هزینه کنه تا بفهمه اسید های نوکلئیک روی خرده سیارک فلان وجود داره یا نه؟
سه تا چیز مطرحه.
1- فرونشاندن عطش انسان برای یادگیری (که می شه در ماشین هم پیادش کرد!!)
2- دید باز تر نسبت به وقایع باعث تصمیم بهتر می شه.
3- از کنار همین تحقیقات کلی عاید انسان می شه. مثلا کنسرو کردن حاصل فرستادن انسان به فضاست.

من که از همین بحث کلی مطلب فهمیدم. کمترینش این بود که اطلاعات خودم رو بروز و مرتب کردم. دوستانی پیدا کردم که بعدها در پروژه ها می تونم روشون حساب کنم. از دوستان کلی مطلب یاد گرفتم.
آینده قابل فهم تری از تکنولوژی داره دستم میاد. محدودیت ها و قابلیت های انسانی مشخص تر می شه و ...

اما دوست عزیزم جناب سروش:
در مورد تله پاتی بین افراد خاص چیزی رو نقض نمی کنه.
فقط اون افراد قابلیت همسانی در مغزشون فعال هست.
امواج القا شده ممکنه از همین مغزمون ساطع بشه برادر.
حالا این که تو چه فرکانسی هستند نمی دونم. شاید نوع شناخته نشده ای از اون هستند.
مگه در قدیم که شیمی نبود هموگلوبین خون ما قادر نبود با اکسیژن ترکیب شه؟
اگر واقعا داره اتفاقی می افته پس حتما در عالم اثری قابل شناسایی از خودش به جا می گذاره. غیر از این هست؟
با شناسایی اون هم می شه تحت شرایط آزمایشگاهی تکرارش کرد. و شبیه سازیش کرد!

باز هم حرفهام رو تکرار می کنم:
من اعتقاد دارم ولی شما یقین داری بنابراین شما باید اثبات کنی ردش رو.
من اعتقادم رو بیان کردم و گفتم که وقتی خودم روح رو نمی دونم دقیق چیه نمی تونم بهش استناد کنم بنابراین این "امکان" وجود داره که روبات هم "انسان" بشه.

شما نمی تونی بگی اونچه که انسان رو از ماشین جدا می کنه روحه. این در حقیقت استفاده از خود صورت سوال در جواب هست و رد هست.
شما حد فاصلی بیار که نشه شبیه سازیش کرد. من قانع می شم.

روح چیه که اندازه بر نمی داره؟ از کجا می دونید؟ اصلا تعریفش چیه؟ نمی تونید در تعریفش بگید چیزی هست که اندازه بر نمی داره ها.
ضمنا همین عدم توان اندازه گیری یعنی اینکه انسان قادر به این نیست که تشخیص بده چه چیزی روح داره یا نه.
(در همین جا هم منظورم همون مفهومیه که روش توافق داریم که انسان داره و شما میگی روبات نمی تونه داشته باشه)
وقتی تشخیص ممکن نباشه قضاوت هم ممکن نیست و روبات "ممکنه" دارای اون مفهوم باشه!