با سلام
مطالب نوشته شده را خواندم ، به موارد خوبی اشاره شده بود ولی به نظر من هم خیلی زود سراغ جزئیات رفتید.
این تاپیک یکی از موضوعات مهم است که در بزرگترین محافل علمی دنیا مطرح است و افراد کله گنده ای در مورد آن نظریه داده اند و بودجه های عظیمی در این مورد مصرف می شود. کلاً موضوع جالب و هیجان انگیزی است.
من این ترم هوش مصنوعی دارم و برای همین مطالبی در این مورد که از استادم شنیدم و مطالبی که خودم تو سرچ پیدا کردم براتون میگذارم.
اول از همه اینکه مغز انسان دارای قدرت پردازشی ای است که مخ آدم سوت می کشه :
مغز انسان دارای قدرت پردازشی ای 100 به توان 100 به توان 100 به توان 32 برابر بهترین سوپر کامپیوتر جهان است که تا الان ساخته شده است.(به قول استادمان یدونه یک بزار و تا ساوه صفر بزار جلوش)
ولی بنظر شما این مغز چقدر حافظه در اختیار داره ؟؟؟
فقط 24 مگا بایت که زیادش هم است.و در بهترین حالت فقط 4 مگابایت از آن استفاده می شود.
مشکلات زیاد شد...
اگر تصور کنیم که بتوان همچین پردازنده ای ساخت به مشکلات فلسفی کار می رسیم :
هویت یا Indentity و وجود آگاهی از خود(self-awareness): چیزی فرای ماده است، برای مثال ما خودمان می دانیم که وجود داریم. ولی هیچ رباتی این را نمی فهمد.نمی دونم تا حالا با Alice bot چت کرده اید یا نه(یک ربات است که دارای هوش مصنوعی پیشرفته ای است و شما می توانید در مورد هر چیزی با آن صحبت کنید و او جواب شما را می دهد،این ربات توسط دانشگاه MIT پیاده سازی شده است_البته جدیدن پروژه iGOD نیز توسط دکتر والاس پیاده شده است که در حال آزمایش است) من از این ربات پرسیدم :آیا میدانی که وجود داری و او جواب داد بلی میدانم،و من پرسیدم از کجا میدانی ولی او نتوانست جواب آن را بدهد و پاسخ داد من فقط میتوانم در مورد آن صحبت کنم و نمی توانم در مورد آن فکر کنم.به مثال زیر در مورد هویت توجه کنید:
مثال : تصور کنید یک روز از خواب بلند شده و به دستشویی می روید و جلوی آینه می ایستید ولی هیچ چیز در آینه نمی بینید و به اتاق بر می گردید و جلوی آینه دیگری می ایستید و دوباره خودتان را نمی بینید.
شما توانستید همچین چیزی را تصور کنید ؟! یعنی وجود شما بدون جسم، این همان هویت و آگاهی از وجود خود است.
این در حالی است که یک ربات نمی تواند در این بٌعد خود را تصور کند. حال به ویژگی های یک موجود زنده یا انسان نگاهی می اندازیم :
1.تنفس 2. سوخت و ساز 3. رشد 4. تولید مثل 5. تفکر 6. مرگ 7. دی ان ای (DNA)
مهمترین بخش دی ان ای است چون این دی ان ای است که از لحظه بوجود آمدن اولین سلول موجود زنده وجود دارد(دارای هوش است) و این DNA است که شروع به ساخت اعضای بدن و سلولها می کند و مغز را بوجود می آورد.
پس DNA دارای هوش ذاتی است. حال ما با این مسئله روبرو می شویم که آیا ربات یا هوش مصنوعی مورد نظر می تواند دارای هوش ذاتی باشد. پاسخ خیر است،ولی می تواند این هوش را بصورت غیر اکتسابی دریافت کند.
حال تازه می رسیم به نحوه پیاده سازی این هوش برای ربات یا ... که می توان الگوریتمها و .. را مورد بررسی قرار داد.
ادامه دارد ....