نمایش نتایج 1 تا 19 از 19

نام تاپیک: طراحی شبکه

کاربر دائمی
    محل زندگی
    شیراز

Smile طراحی شبکه

سلام

کسی در مورد طراحی شبکه چیزی می دونه؟
    یا می تونید راهنمایی کنید.

مثلا: دو تا ساختمان و می خایم شبکه کنیم با کلی جزییات دیگه.....

نقل قول: طراحی شبکه

دوست عزیز
    برای طراحی شبکه معمولا شما باید ابتدا نیاز سنجی کنید و سپس بررسی زیر ساخت و انتخاب سبک و سخت افزار های زیر ساخت بیشد و بعد از این مرحله امکان سنجی انجام شود و سپس طراحی و جانمایی و صورت میکیرد و نسبت به نوع کار از تعیین مسیر (در شبکه های کابلی) و یا انتخاب جا (برای شبکه های بیسیم ) انتخاب اتاق برای سرور ها و تجهیرات اصلی شبکه و تجهیزات برق اظطراری و... فراموش نشود

موفق باشی

کاربر دائمی
    محل زندگی
    شیراز

واو
    مرسی.

فقط ممکنه لطفا بیشتر توضیح بدید. یعنی جزییات و بگید. و مثالش و لطفا بگید.

بازم ممنون

دوست عزیز

من یه مثال ساده میزنم براتون
    فرض کنید تعدا کامپیوتر ها در یک ساختمان 100 عدد با توزیع 10 دستگاه در هر طبقه و تراکم 2 دستگاه در هر اتاق هست.
    فاصله ساختمان اول و دوم 50 متر بوده اما بین آنها یک خیابان است.
    تعداد کامپیوتر ها در ساختمان دوم 30 عدد با توزیع 5 دستگاه در طبقه و تراکم 5 دستگاه در اتاق میباشد.
    استفاده از نرم افزار تحت شبکه مد نظر هست؟
    آیا مکان خاصی به این امر اختصاص داده میشود؟
    مدیران در کدام ساختمان هستند؟ ارشد و میانی؟
    استفاده از اشتراک گذاری فایلها مد نظر هست؟
    استفاده از اینترنت مد نظر هست؟ اگر هست به چه تعداد؟
    چند سال از عمر شرکت مورد نظر میگذرد؟
    متوسط عمر کامپیوتر ها چقدر است؟
    تجهیزات موجود را بر آورد کن مثل تجهیزات برق اظطراری و....
    نقشه هر دو ساختمان در صورت امکان تهیه کن
    و.... این ها رو که تهیه کردی به من بگو و همچنین اعداد و مثال هال های من رو هم تصحیح بفرمایید و ارسال کنید

موفق باشی

کاربر دائمی آواتار keivan mousavi
    محل زندگی
    همه جای ایران سرای من است

میتونی از نرم افزار Netsim6 استفاده کنی

کارش هم شبیه سازی محیطهای شبکه هستش

کاربر دائمی
    محل زندگی
    شیراز

نقل قول نوشته شده توسط pourang_us مشاهده تاپیک
    دوست عزیز

من یه مثال ساده میزنم براتون
    فرض کنید تعدا کامپیوتر ها در یک ساختمان 100 عدد با توزیع 10 دستگاه در هر طبقه و تراکم 2 دستگاه در هر اتاق هست.
    فاصله ساختمان اول و دوم 50 متر بوده اما بین آنها یک خیابان است.
    تعداد کامپیوتر ها در ساختمان دوم 30 عدد با توزیع 5 دستگاه در طبقه و تراکم 5 دستگاه در اتاق میباشد.
    استفاده از نرم افزار تحت شبکه مد نظر هست؟
    آیا مکان خاصی به این امر اختصاص داده میشود؟
    مدیران در کدام ساختمان هستند؟ ارشد و میانی؟
    استفاده از اشتراک گذاری فایلها مد نظر هست؟
    استفاده از اینترنت مد نظر هست؟ اگر هست به چه تعداد؟
    چند سال از عمر شرکت مورد نظر میگذرد؟
    متوسط عمر کامپیوتر ها چقدر است؟
    تجهیزات موجود را بر آورد کن مثل تجهیزات برق اظطراری و....
    نقشه هر دو ساختمان در صورت امکان تهیه کن
    و.... این ها رو که تهیه کردی به من بگو و همچنین اعداد و مثال هال های من رو هم تصحیح بفرمایید و ارسال کنید

موفق باشی
    سلام
    دقیقا اینکارا رو باید تو امتحان انجام بدم.
    ممکنه لطفا بیشتر توضیح بدید.

خیلی مرسی

سلام
    دقیقا اینکارا رو باید تو امتحان انجام بدم.
    ممکنه لطفا بیشتر توضیح بدید.
    من بهتون مستندات سيسكو + نرم افزار شبيه سازي خود سيسكو Packet Tracer رو پيشنهاد مي كنم
    One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man (Elbert Hubbard)

کاربر دائمی آواتار vahidm
    محل زندگی
    اردکان

سلام
    ببنید در این مورد سوالها صدها روش هم میشه به سوال کننده جواب داد . ولی خب من سعی می کنم یه سری نکات رو بگم .
    شما ابتدا باید اتاق سرور و تجهیزات مرکزی رو مشخص کنید حالا برای انتخاب اتاق سرور باید موارد زیر رو در نظر داشته باشیم .
    1- بهتر است در حد امکان اتاق در مرکز ساختمان قرار گرفته باشه .
    علت : مصرف یکسان کابل در هر قسمت از شبکه
    عیب یابی راحت تر می باشد .
    طول کابل ها نسبت به جایگاه دیگر اتاق سرور زیاد طولانی نمی شود .
    2- بهتر است اتاق پنجره نداشته باشد .
    علت : تا نیازی به عایق نباشد .
    3- نیاز به کولر گازی دارد
    علت : جهت خنک کردن تجهیزات و باید توجه داشته باشیم به خاطر اینکه کولر آبی رطوب زیادی رو ایجاد می کند برای سرور و تجهیزات شبکه زیاد مناسب نیست .
    4- و .................

بعد جایگاه قرار گرفتن رک و سوئچ و پچ پنل و جایگاه پایانی کابل ها رو باید مشخص کرد

در مرحله بعد مسیر کابل کشی رو باید انتخاب کنیم . در این مرحله طراح شبکه باید کوتاه ترین و بهترین مسیر را برای کابل کشی انتخاب کند . مثلا باید طوری طراحی شود که کابل شبکه در کنار کابل های برق که شعاع مغناطیسی بالایی دارند عبور نکند . ( نکته : حداقل فاصله کابل شبکه با کابل برق 5 سانتیمتر می باشد ) .

سایز داکت هایی که در شبکه باید استفاده شود باید با حجم کابل های رفت و برگشتی درشبکه متناسب باشه که سایز داکت ها متفاوت می باشد . یه وقت حجم کابل ها آنقدر زیاد است که در داکت های 2 و یا 3 قرار نمی گیرد و شما اومدید از داکت 2 استفاده کردید و مجبورید مجددا عوض کنید و هزینه بیهوده کنید . سایز داکت ها به شرح زیر است :
    1- داکت 2
    2- داکت 5/2
    3- داکت 3
    4- و ...... تا 5 که من در جریان هستم . شاید بزرگترش هم باشه .

مراحل زیادی در نصب یک شبکه باید رعایت گردد .
    شبکه باید طوری طراحی شود که اگر در آینده نیاز به توسعه داشت به راحتی و با کمترین هزینه این کار انجام گیرد .
    مثلا در انتخاب سوئیچ باید دقت لازم رو داشته باشیم تا در آینده اگر نیازی به گسترش داشت دچار مشکل نشیم . (تعداد پورت ها : 8 پورت – 16 پورت – 24 پورت )

همانطور که در چند خط قبلی عرض کردم برای یک شبکه استاندارد باید موارد زیادی رو در نظر داشت تا بعد از نصب به مشکل برنخورید .

خب اگر جایی سوال بود و یا اینکه جوابتون رو نگرفتید ما در خدمتیم ..
    یا حق

کاربر دائمی
    محل زندگی
    شیراز

vahidm عزیز کاشکی ادامه بدید.
    منظورم ایته که تا اخر یه طراحی و بگید لطفا
    هر کدوم از دوستان که زحمت میکشن توضیح می دن لطفا مطلب بقیه رو کامل کنند.
    یه وقت دیدی یه منبع خوب شد همه تونستن استفاده کنن.

مرسی

محل زندگی
    اردکان

سلام
    تا حالا شبکه کردید ؟
    باشه من در اولین فرصت ادامه میدم .

کاربر دائمی
    محل زندگی
    شیراز

نقل قول نوشته شده توسط vahidm مشاهده تاپیک
    سلام
    تا حالا شبکه کردید ؟
    باشه من در اولین فرصت ادامه میدم .

سلام
    نه

خیلی مرسی

کاربر دائمی آواتار masoud_z_65
    محل زندگی
    Tehran-SHiraz

آقا وحید ما منتظریم

محل زندگی
    اردکان

سلام
    ابتدا عذرخواهی می کنم بابت دیر جواب دادنم یه مدتی سرم شلوغه کمتر می تونم مطلب بذارم .
    خب دوستان گفته بودند که من در مورد طراحی یک شبکه ادامه بدم فکر کنم تقریبا همه چیز در مورد طراحی یک شبکه گفتم ولی خب هنوز هم برای گفتن مطلب زیاد است اما شاید به طراحی شبکه ربطی نداشته باشه ولی بد نیست نکات مهمی که در یک شبکه باید رعایت شود را ذکر کنم .

ابتدا باید بگم که وقتی می خواین کابل انتخاب کنید بهترین کابل رو انتخاب کنید ما از لحاظ قیمت بگیریم کابل متری 200 تومان حالا تا 250 تومان داره فروخته میشه داریم تا متری 1000 تومان خب به نظر من جایی که میرین شبکه کنید اول بودجه رو از طرف بپرسید این که می گن در طراحی یک شبکه ابتدا باید بودجه رو در نظر گرفت یه وقت شما میرین یه جایی رو شبکه کنید می بینید طرف بر می گرده به شما می گه هر جنسی که بهتر است رو کار کن خب اون وقت شما باید بهش بگید ما کابل داریم متری 200 تومان تا 1000 تومان و باید تفاوتش هم بگید که چه جوریه . من شخصا خودم یه جایی که داشتم شبکه می کردم به طرف گفتم کابل خوب میخواین متری 1000 تومان ولی اینجا متری 600 هم ببندید خوب در میاد . گفت نه 600 تومان بیام پول کابل رو بدم همون 200 تومان ببیند من هم توجیشون کردم و گفتم فردا دیگه نمیشه این شبکه رو ساپرت کرد گفت مشکلی نیست مسئولیتش به عهده خودم وقتی بستیم و شبکمون تموم شد اون وقت بود که تمام بدبختی ها خودش رو نشون داد چون کابل های ارزان قیمت رشته های خیلی نازک و نرمی رو دارند و زیاد خوب نیستند در سوکت زدن و هم نصبشون بر روی پچ پنل مشکلات بسیاری رو به وجود میارن اون وقت به طرف گفتم مطمئن باش این شبکه سرعت 100 در نمیاد که مجبور شد یه قسمت ساختمان رو مجدد از اول با کابل خوب شبکه کنیم . می خوام اینو بگم که اگر می خواین کارتون تمیز در بیاد اولین سوالی که از طرف می پرسید این باشه که بودجتون چقدر هست . خب من چند نوع مارک کابل شبکه رو براتون می گم که در جریان باشید کدوم از یکی دیگه بهتره :

1- Belden زیاد خوب نیست . همون متری 200 تومان.
    2- Infilink کابل خوبی هست همون متری 600 تومان
    3- Unicom کابل عالی هست من که استفاده کردم خیلی خوب بود متری 800 تا 1000 تومانیش هم هست

اینه دیگه هم بگم و بریم سراغ سوئیچ . در یک شبکه بعد از سوال کردن در مورد بودجه شبکه از سرعت بپرسید که چه دستگاههای قرار است در شبکه استفاده کنند . مثلا سرعت 100 بخوان Cat 5 ولی اگر 1000 بخوان Cat 6 و ....... که خودش در یک شبکه بسیار اهمیت دارد . مثلا یه جایی میرین شبکه کنید که می خوان چندتا سیستمشون رو به دوربین های مدار بستشون وصل کنند و از اون سیستم کنترل کنند چون دستگاه DVR خودش گرون قیمت هست و نمیشه دوتا در یک سیستم استفاده کرد باید شبک کرد که اون موقع برای اینکه شبکه افت نداشته باشه باید از کابل Cat 6 استفاده کرد .
    خب در مورد کابل که گفتیم
    میریم سراغ سوئیچ
    در مورد سوئیج و تعداد پورت های سوئیچ در پست قبلی گفتم و این نکته هم بگم که اگر قرار هست از چند سوئیچ در شبکه استفاده کنید سعی کنید اونا رو از یک مارک بردارید چون یکی از کارهای سویئچ ها مدیریت فایل ها در ارسال و دریافت رو دارند و ترافیک شبکه رو تا حدودی کنترل می کنند پس خیلی بهتره که اگر قراره از 2 سویئچ استفاده کنیم هردوشون رو از یک مارک بگیریم که هم زبون باشند .

من از سوئیچ D-Link استفاده می کنم و راضی هم هستم . حالا اگر کسی بهتر سراغ داره بگه که من هم خوشحال میشم .

از سوئیچ هم یه چیزایی گفتم بریم سراغ رک
    کار اصلی رک اینه که کابل ها رو داخل خودش جا میده تا منظم باشه و اینکه تجهیزات داخل اون قرار می گیره و دارای فن های قوی هست که محیط داخلی رک رو خنک می کنه .

خب ما انواع رک داریم .
    1- رک ایستاده
    2- رک دیواری

رک های ایستاده بیشتر در مواقعی استفاده می شود که حجم رفت و برگشتی کابل ها خیلی زیاد بوده و اینکه نیاز به استفاده یک سرور داشته باشیم .
    رک های ایستاده قیمتشون تقریبا ً700 - 800 شروع میشه تا 1 میلیون و صد هزار وو شاید بیشتر . که جای چندین سوئیچ و پچ پنل داره و یک قسمتش هم مخصوص سرور هستش . این نوع از رک ها در شبکه های نسبتا بزرگ استفاده می شود . و شبکه هایی که متمرکز هستند .

رک دیواری از 50 هزارتومان شروع میشود تا 180 هزار تومان الی 200 هزار تومان
    این رک ها در شبکه هایی که چند قسمتی هستند و حالت متمرکزی ندارند استفاده می شود که سوئیچ ها و رک ها در یک مکان نیستند . این رکها حدودا 2 سوئیچ و 2 پچ پنل رو ساپرت می کنند و دارای فنی هستند که کارش خنک کردن محیط داخلی اون هست . که اگر نیازی دیدید از هر دوتاشون (رک ایستاده و دیواری ) عکس براتون می گیرم تا خوب باهاشون آشنا بشید . فقط بگید .

خب فاصله نصب رک دیواری تا سقف باید 15 تا 20 سانتیمتر باشه تا مزاحم وسایل و تجهیزات تاسیسات یک ساختمان نباشه و همچنین در آتش سوزی دچار سوختگی نشه و اینکه در دسترس همه نباشد .

خب فعلا تا اینجاش رو داشته باشید تا بعد . اگر من جایی رو اشتباه گفتم دوستان بگن تا تصحیح کنم .
    روزها و شب های خوبی رو داشته باشید .
    دیدم انتظار خیلی بده به خصوص برای مسعود عزیزم .

کاربر دائمی
    محل زندگی
    شیراز

نقل قول نوشته شده توسط vahidm مشاهده تاپیک

اگر نیازی دیدید از هر دوتاشون (رک ایستاده و دیواری ) عکس براتون می گیرم تا خوب باهاشون آشنا بشید . فقط بگید .
    سلام

اگه این لطف و کنید ممنون میشیم.

فقط لطفا زود بقیشم بگید.

مرسی

محل زندگی
    اردکان

سلام
    باشه . شما چی می خواین ؟

محل زندگی
    Tehran-SHiraz

عالیه وحید جان

محل زندگی
    اردکان

سلام
    مسعود جان چی عالیه ؟
    در ضمن عکس از رک دیواری براتون گرفتم و در اولین فرصت وقتی از رک های ایستاده عکس گرفتم براتون رو سایت آپلود می کنم . فقط اندکی صبر .......

محل زندگی
    Tehran-SHiraz

مطالبت
    ممنون که انقدر ساده توضیح میدی و کوچیکترین نکته ها رو گفتی
    جدا مفیده
    ادامه بده

محل زندگی
    اردکان

سلام دوستان
    در مورد ادامه دادن این موضوع در این تاپیک باید بگم که به خاطر اینکه سرم شلوغه فعلا نمی تونم که مطلبی رو بذارم . در صورتی که موضوع خاصی در نظر دارید رو بگید و در صورتی که بلد باشم براتون میذارم .
    در ضمن من عکس از رک ها گرفتم و سعی می کنم در اولین فرصت براتون بذارم . اخه رو دوربینم هست وقت نکردم برش دارم .

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •