PDA

View Full Version : از یک کارشناس نرم افزار در سربازی چی میخوان؟

Programmer 1
جمعه 05 فروردین 1390, 01:30 صبح
سلام ،

با توجه به اینکه 6 ماه بعد از پایان این ترم باید برم سربازی (با مدرک کارشناسی نرم افزار ) ، به نظرتون چی یاد بگیرم خوبه ؟ یعنی چیزی که اونجا ب دردشون بخوره ؟ برنامه نویسی؟ گرافیک؟انیمیشن؟ و .... یه جورایی میخوام کارم اونجا زیاد الافی نباشه
دوستانی که تجربه دارند هم نظری بدند

با تشکر/.

m.soleimani
جمعه 05 فروردین 1390, 07:30 صبح
سلام ،

با توجه به اینکه 6 ماه بعد از پایان این ترم باید برم سربازی (با مدرک کارشناسی نرم افزار ) ، به نظرتون چی یاد بگیرم خوبه ؟ یعنی چیزی که اونجا ب دردشون بخوره ؟ برنامه نویسی؟ گرافیک؟انیمیشن؟ و .... یه جورایی میخوام کارم اونجا زیاد الافی نباشه
دوستانی که تجربه دارند هم نظری بدند

با تشکر/.

توی سربازی بسته به جایی که اعزام بشی « ارتش, سپاه, نیروی انتظامی, پشتی‌بانی « زمینی, دریایی, هوایی » » شما به مدت معلوم برای اعزام اون سال سرکاری اساسی رو تجربه خواهی کرد اگر عاشق کتاب خوندن بودی برای مثال بعد از شش ماه کلن یادت میره قبلن یه شب کتاب نمی‌خوندی خوابت نمی‌برده :افسرده:
در کل اون‌جا الاف خواهی بود شک نکن. ولی اگر نظر یه نفر رو بخواهی که سربازی رو تموم کرده بهترین چیزی که توی سربازی به دردت می‌خوره زبون‌بازی هست « چرب زبونی ». از رفیق بازی به شدت دوری کن چون اینا همش مال فیلم‌فارسی و داستان‌های جذاب هست و اگر اون‌جا به کسی اعتماد کردی به احتمال زیاد پشیمون خواهی شد. اگر توی قسمت‌های اداری تونستی دست خودت رو بند کنی « در کل توی ستاد » که بردی اگر نه شما رو به عنوان درجه دار توی دژبان « آخر ضد حال » یا قرارگاه « بدون برش » قرار خواهند داد البته اینا که گفتم محض دپرس کردنت نبود بهتره آدم کمتر خیالات کنه در مورد اجباری چون وقتی واردش شدی همه چیز مخالف تخیلاتت پیش خواهد رفت پس دل رو بزن به دریا و بگو هرچی شد خیره .

پ ن:
اگر آشنا داری

1- سپاه « ... »
2- ارتش « نیروی هوایی, پشتی‌بانی »

موفق باشید چشم به هم بزنید تموم شده رفته پی کارش « خدا به داد اون چشم برسه :لبخند: » ./

Behrouz_Rad
جمعه 05 فروردین 1390, 19:55 عصر
روال خاصی وجود نداره. این طوری جا افتاده که چون شما رشته ی کامپیوتر هستی، از شیر مرغ تا جان یک موجود انسان نما رو در حوزه ی کامپیوتر باید بلد باشی. اما احتمالاً به عنوان یک تایپیست!!! ازت استفاده می کنن.

موفق باشید.

ircast
جمعه 05 فروردین 1390, 20:55 عصر
با سلام

خیالتون راحت باشه بیشترین چیزی که از شما بخوان کار با نرم افزار های Word و Excel هست یا نهایتا نصب ویندوز
موفق باشید

Mehdi Naderi
شنبه 06 فروردین 1390, 14:52 عصر
با سلام
زیاد به این مسائل فکر نکن
وقتی میری سربازی دیگه مدرک به دردت نمیخوره یعنی اصلا به دردت نمیخوره فقط بستگی داره کجا بیفتی و یا چه کدی بخوری اگر کد پیاده خوردی میفتی تو یه گردان آموزشی و میشی افسر آموزش یعنی اینکه باید از ساعت 8.30 تا 12 باید برای سربازاهای بسیواد آموزش باز و بسته کردن اسلحه و قطب نما و رزم انفرادی بدی و آخرش میبینی یه سرباز و یا یه گروهبان بیسواد میاد تو رکن آموزش (در ارتش بهش میگن رکن3) زیر آبتو میزنه
اگه آشنا داشته باشی نهایتا میتونی مسئول یه کامپیوتر بشی که به زور روش ویندوز اکس پی و Word 2003 نصب شده و باید بشینی نامه و یا رونوشت که از ستاد کل اومده روتایپ کنی که اونم باید از هفت خوان رستم رد بشی (بلامانع از حفاظت اطلاعات و رکن 2 اطلاعات)
برای اینکه برنامه نویسی یادت نره میتونی یواشکی یه سی دی دلفی 7 ببری تو پادگان (وسط اوراق سررسیدت که به عنوان دفتر یاداشت ازش استفاده میکنی) و اونو نصب کنی و در مواقع استراحت (ساعت 1 بعد از نهار که معمولا به بهانه های مختلف دوست دارند لیسانس هاس وظیفه رو تا ساعت 3.45تو پادگان نگه دارند) برنامه نویسی کنی

اینایی که گفتم عینا خودم باهاش رو به رو شدم
اصلا روش حساب باز نکن که اگه مثل خود بنده ضد حال خوردی زیاد حالت گرفته نشه

ztx4
شنبه 06 فروردین 1390, 15:51 عصر
آره تا اونجا که من می دونم تتنها استفاده ای که از یک برنامه نویس می کنن اینه که نامه ها شون رو تایپ کنه.
اما یک جایی هم شنیدم که یارو می گفت داداشش برنامه نویس بوده و برای پادگانشون یه برنامه نوشته و یک میلیون تومن تشویقی گرفته.

چند تا از بچه ها هم که خدمت رفتن به من توصیه می کردند که اگه رفتی اونجا بگو هیچی بلد نیستم.چون فقط مسئولیت برات ایجاد می کنه و هیچ خیری توش نیست.
مثلا می گفت اگه بدونن رانندگی بلدی یه ماشین قراضه می دن دستت و اگر خراب بشه مسئولیتش با توئه و باید براش خرج کنی.
یا اگه تایپست بشی و نامه ها رو اشتباه تایپ کنی اذیتت می کنند.

نمی دونم من خودم که هنوز نرفتم.

میلاد قاضی پور
شنبه 06 فروردین 1390, 18:43 عصر
به نظر من هم نیاز به تخصص خاصی در حوزه ی کامپیوتر ندارن و اعتمادی هم وجود نداره که بخوان پروژه ی بزرگی بدن دست یه سرباز . سرباز باید هر لحظه قابلیت مجازات شدن رو داشته باشه برای همین هیچ وقت کار خاصی رو به شما نمیسپرن . اما اگه میخواید همون تایپ و فتوشاف بازی و ... رو از دست ندی کمی کارهای غیر کامپیوتری هم یاد بگیرید . مثل رانندگی ... اذان اقامه ... سیم کشی*... لوله کشی ... کشاورزی و ... چون کسایی که فقط کامپیوتر بلد باشن خیلی زیادن اتفاقا خیلی هم مخ . اما اونا کسیو میخوان که چند منظوره باشه .
مثلا تو کلاس عقیدتی رفیق ما گفتن کسیو میخوایم که کامپیوتر و رانندگی و مکبری بلد باشه !

ztx4
شنبه 06 فروردین 1390, 23:54 عصر
به نظر من هم نیاز به تخصص خاصی در حوزه ی کامپیوتر ندارن و اعتمادی هم وجود نداره که بخوان پروژه ی بزرگی بدن دست یه سرباز . سرباز باید هر لحظه قابلیت مجازات شدن رو داشته باشه برای همین هیچ وقت کار خاصی رو به شما نمیسپرن . اما اگه میخواید همون تایپ و فتوشاف بازی و ... رو از دست ندی کمی کارهای غیر کامپیوتری هم یاد بگیرید . مثل رانندگی ... اذان اقامه ... سیم کشی*... لوله کشی ... کشاورزی و ... چون کسایی که فقط کامپیوتر بلد باشن خیلی زیادن اتفاقا خیلی هم مخ . اما اونا کسیو میخوان که چند منظوره باشه .
مثلا تو کلاس عقیدتی رفیق ما گفتن کسیو میخوایم که کامپیوتر و رانندگی و مکبری بلد باشه !

عجب!!!!!!!
این قدیما می گن برو خدمت تا آدم بشی.
این طوری که هر چیزی که تا الان یاد گرفتیم یادمون می ره.

حیفه که یه خبره ی برنامه نویسی بره تایپ کنه.
این کار مثل این می مونه که از یه صفینه ی فضایی برای جوشوندن کتری استفاده کنی!
واقعا تاسف باره

مهران رسا
یک شنبه 07 فروردین 1390, 13:32 عصر
به نظرتون چی یاد بگیرم خوبه ؟در مقطع کارشناسی یاد گرفتنی ها رو دیگه باید یاد گرفته باشی.

حیفه که یه خبره ی برنامه نویسی بره تایپ کنه.دوست عزیز اینکه یه چیزه طبیعیه ! اصولاً عموم جامعه ، کسی که لیسانس کامپیوتر داره رو شخصی میدونن که بلده ویندوز عوض کنه ، تایپ بلده و احیاناً ویروس کشی هم میتونه انجام بده . خونه فامیل و آشنا هم که میری معمولاً انتظار شندین چنین سوالاتی رو نداشته باش :

به چه زبونی برنامه می نویسی ؟
راستی قصد نداری تحت وب بنویسی ؟

در عوض انتظار شنیدن همچین سوالاتی رو داشته باش :

آقا آنتی ویروس خوب چی اومده ؟
راستی ویندوز بلدی عوض کنی ؟!!!!!!

ztx4
یک شنبه 07 فروردین 1390, 19:11 عصر
در مقطع کارشناسی یاد گرفتنی ها رو دیگه باید یاد گرفته باشی.

دوست عزیز اینکه یه چیزه طبیعیه ! اصولاً عموم جامعه ، کسی که لیسانس کامپیوتر داره رو شخصی میدونن که بلده ویندوز عوض کنه ، تایپ بلده و احیاناً ویروس کشی هم میتونه انجام بده . خونه فامیل و آشنا هم که میری معمولاً انتظار شندین چنین سوالاتی رو نداشته باش :

به چه زبونی برنامه می نویسی ؟
راستی قصد نداری تحت وب بنویسی ؟

در عوض انتظار شنیدن همچین سوالاتی رو داشته باش :

آقا آنتی ویروس خوب چی اومده ؟
راستی ویندوز بلدی عوض کنی ؟!!!!!!

آره حق با شماست.
یکی از مشکلات من همینه...بعضی وقتا اونقدر آدم رو سوال پیچ می کنن که کلافه می شم.چندین بار شده که توی رو در بایستی گیر کردم رفتم نشستم ویندوز عوض کردم و کرک بازی نصب کردم.
آدم دپرس می شه...

Programmer 1
دوشنبه 08 فروردین 1390, 13:03 عصر
اگه سربازی بشه تبلتی ، لبتابی چیزی برد که برنامه نویسی کرد برای اینکه حداقل فراموش نکنیم خوبه ، من از خود سربازی بدم نمی آد ، از آدم های زبون نفهم و الافی که میکشم بدم می آد والا طزف بگه صد تا شنا برو مشکلی نیست

Programmer 1
دوشنبه 08 فروردین 1390, 13:21 عصر
همین الان که داشتم این پست رو مینوشتم یه لحظه حالم یه جوری شد رفتم تو فکر ، حساب کردم من الان 25 سالمه برم سربازی برگردم میشم 27 از اون طرف که برگردم از مهندسی نرم افزار هیچی یادم نیست و باید تقریبا از اول شروع کنم ، یکمی سی شارپ بلدم اگه فرض کنم فقط بخوام کد بنویسم بدون آشنایی با مفاهیم مهندسی نرم افزار یه 2 سالی وقت میخواد تا تسلط پیدا کنم میشم 29 شما 30 حساب کن ، بعد تازه شروع میشه ، حالا دیگه میتونم بگم یه چیزهایی بلدم (حداقل هیچی نشم یه اسپاگتی کدر حرفه ای میشم! :قهقهه) خوب کار دولتی که اصلا روش نمیشه حساب کرد میمونه کار خصوصی که برای رشته ما هم واویلا! اینجا هم یک 1 سالی (در بهترین حالت) الاف میشم میشم 31 شما 32 حساب کن! حالا جالبش اینه که میشم یه آقا پسر 32 ساله بیکار(هیولا) :قهقهه:که هنوز خانواده دارن خرجش رو میدن اصلا هم به فکر ازدواج و زندگی این حرفها نیست (هستم ولی خوب انگار که نیستم! ) ، دوستان واقعا دارم نا امید میشم اصلا وقت برای زندگی کردن کمه چی کار کنم هر راه حلی دارید بیارید وسط ، حاظرم شبانه روز 8 ساعت برنامه نویسی کنم ، کتاب بخونم علاقم خیلی زیاده ولی خوب اینجور هم که نمیشه تا 40 سالگی بشینی پیش بابات کد بزنی بابا آدم سنش میره بالا یکم خجالت میکشه حالا اگه کار داشته باشی یه چیزی! ، با این وضع نمیشه ازدواج هم کرد می دونم ازدواج کنی دستت کاملا بسته میشه بعدش دیگه بیا و فکر دوا و درمون بچه و قبض آب و تلفن و ... ایزوگام خونه و قسط ماشین و ... باش دیگه عمرا بتونی به مهندسی نرم افزار فکر کنی ، نمیدنم بزنم ، آقایون و خانم های محترم لطفا نظرات و راه حل هاتون رو بگید چی کار کنیم هم تو رشتمون یک حرفهای بشیم و هم مثل آدم زندگی کنیم (خودم که میگم نمیشه حداقل تو رشته خودمون ) ، شرمنده پرت پرت حرف زدم من کلا الان دیگه سیم هام قاطی زده دست خودم نیست

با سپاس فراوان/.

میلاد قاضی پور
دوشنبه 08 فروردین 1390, 16:09 عصر
همین الان که داشتم این پست رو مینوشتم یه لحظه حالم یه جوری شد رفتم تو فکر ، حساب کردم من الان 25 سالمه برم سربازی برگردم میشم 27 از اون طرف که برگردم از مهندسی نرم افزار هیچی یادم نیست و باید تقریبا از اول شروع کنم ، یکمی سی شارپ بلدم اگه فرض کنم فقط بخوام کد بنویسم بدون آشنایی با مفاهیم مهندسی نرم افزار یه 2 سالی وقت میخواد تا تسلط پیدا کنم میشم 29 شما 30 حساب کن ، بعد تازه شروع میشه ، حالا دیگه میتونم بگم یه چیزهایی بلدم (حداقل هیچی نشم یه اسپاگتی کدر حرفه ای میشم! :قهقهه) خوب کار دولتی که اصلا روش نمیشه حساب کرد میمونه کار خصوصی که برای رشته ما هم واویلا! اینجا هم یک 1 سالی (در بهترین حالت) الاف میشم میشم 31 شما 32 حساب کن! حالا جالبش اینه که میشم یه آقا پسر 32 ساله بیکار(هیولا) :قهقهه:که هنوز خانواده دارن خرجش رو میدن اصلا هم به فکر ازدواج و زندگی این حرفها نیست (هستم ولی خوب انگار که نیستم! ) ، دوستان واقعا دارم نا امید میشم اصلا وقت برای زندگی کردن کمه چی کار کنم هر راه حلی دارید بیارید وسط ، حاظرم شبانه روز 8 ساعت برنامه نویسی کنم ، کتاب بخونم علاقم خیلی زیاده ولی خوب اینجور هم که نمیشه تا 40 سالگی بشینی پیش بابات کد بزنی بابا آدم سنش میره بالا یکم خجالت میکشه حالا اگه کار داشته باشی یه چیزی! ، با این وضع نمیشه ازدواج هم کرد می دونم ازدواج کنی دستت کاملا بسته میشه بعدش دیگه بیا و فکر دوا و درمون بچه و قبض آب و تلفن و ... ایزوگام خونه و قسط ماشین و ... باش دیگه عمرا بتونی به مهندسی نرم افزار فکر کنی ، نمیدنم بزنم ، آقایون و خانم های محترم لطفا نظرات و راه حل هاتون رو بگید چی کار کنیم هم تو رشتمون یک حرفهای بشیم و هم مثل آدم زندگی کنیم (خودم که میگم نمیشه حداقل تو رشته خودمون ) ، شرمنده پرت پرت حرف زدم من کلا الان دیگه سیم هام قاطی زده دست خودم نیست

با سپاس فراوان/.

درسته که خیلی چیزها فراموش میشه اما اگه منفی گرا نباشید متوجه میشید اونجا هم فرصت های خیلی خیلی خوبی نصیبتون میشه برای پرداختن به چیزایی که اگه وقتتون دست خودتون بود عمرا انجامش نمیدادید . ببینید من وقتی اومدم مرخصی (بعد از 25 روز) باور کنید خیلی از کارهای معمولی ویندوز هم یادم رفته بود . آوردن کوئیک لانچ ... کار با ورد ... فتوشاپ ... فلش ... مدیابیلدر و ... اما در عوض اونجا از بیکاری هم شده رفتم یه کتاب در مورد شبکه و لینوکس گرفتم یا سر پستهام لغت حفظ میکردم از اون 3 ساعت پست به اندازه ی سه ساعت کلاس فشرده ی زبان انگلیسی استفاده میکردم . افسرهام از دستم ذله شده بودن خدا شاهده به خاطر این کتاب خوندن سر پست چقدر پامرغی و بدوبایست رفتم . مگه از رو میرفتم ؟ آخرش دیدم کار به جاهای باریک میکشه لغتهارو روی کاغذ کوچیک می نوشتم میبردم سر پست .
یا یه کافی نتی انتخاب کرده بودم بهش سفارش کرده بودم فلان نرم افزار هارو واسم نصب کنه وقتی میرم اونجا تو سیستم خودم کار کنم . روزهایی که پست نبود 6 ساعت تو شهری میگرفتم میرفتم میشستم تو کافی نت واسه خودم مهندس بازی میکردم . شما اگه یه گیک واقعی باشید هیچ نیرویی نمیتونه شما رو از کامپیوتر جدا کنه . جلوی یک دکتر رو میتونن بگیرن . جلوی شاعر رو میتونن بگیرن . جلوی همه ی آدمها رو میتونن بگیرن اما کسی که سالهاست با کامپیوتر زندگی کرده رو به هیچ قیمتی نمیشه از کامپیوتر و قطعات الکترونیکی و ... جدا کرد . به هیچ قیمتی .
من اول خدمت یه امپیتری پلیر گرفته بودم که علاوه بر موسیقی توش ایبوک و نرم افزار پرتیبل و ... هم بود . بارها اتفاق افتاد دستگاهم خراب شد یا دزدیدن اما بازم رفتم یکی خریدم. تو فکر کن روزی که mp3 پلیرمو دزدیدن به داداشم گفتم سریع یه سی دی از تمام چیزهایی که لازم داشتم پر کنه بعد به دوستم گفتم بره بگیره بفرسته برام که دوستم اینکارو کرد و بیست و چهار ساعت بعدش سیدی رسید دستم و رفتم یه امپیتری پلیر دیگه خریدمو بردم کافینت سی دی رو کپی کردم توش و زندگی مرفه خودم رو از سر گرفتم . :لبخند:
شما اگه نگران فراموش کردن برنامه نویسی و ... هستید من این قولو میدم که اگه واقعا عاشق کامپیوتر باشید سیستم هم پیدا میکنید ، برنامه نویسی هم میکنید ، اتفاقا خیلی هم پیشرفت میکنید .

Salah Sanjabian
دوشنبه 08 فروردین 1390, 20:08 عصر
سعی کن امریه یه اداره رو بگیری .اینجوری خیلی بهتره شاید یه کم مدت سربازیت طولانی شه ولی از پادگان به نظرم خیلی بهتره

farzane-ms
سه شنبه 09 فروردین 1390, 03:39 صبح
اگه جای خوبی بیفتی، بقیش خیالی نیست. برادر من هم قبل از رفتن کلی از این حرفا میزد. نیرو هوایی ارتش افتاد، هتلیه 5صبح میره، یه سری نامه تایپ میکنه، 2.5 ناهار خونه ست. هرچند مهندس الکترونیکه اما یه تایپیسته حرفه ایه!!! :متفکر:
البته همون طور که دوستمون گفت وجود دوست و آشنا مهمه. اگه نبود بسیج، هرچند هیچ کدوم جلوه ی قشنگی ندارن اما تو این مملکت... .
از الان نمی تونی تصمیم بگیری چیکارایی کنی که برات مفید باشه، باید بری شرایط رو بسنجی. هرچند من نمی تونم دقیقا درک کنم که چه حالی داری، اما سعی کن بهش فکر نکنی از وقت باقیمونده نهایت استفاده رو بکن.
غصه نخور شتریه که...

آآخخیـــــــــــــی می خوای بری سربازی! :بامزه::چشمک:

m.soleimani
سه شنبه 09 فروردین 1390, 09:55 صبح
دوستان کلن اعتماد به نفس‌ها بالاست شما برو سربازی حالا گام نخست رو بردار زن گرفتن و کارهای دیگه مال بعد از این ماجراست « حالا بزار مرد بشی بعد :لبخند: » اینی هم که آقای میلاد قاضی پور (http://barnamenevis.org/member.php?134949-میلاد-قاضی-پور) گفتن به احتمال زیاد سرباز عادی بودن زمان سربازی برای شما که مدرکت بالاست خیلی از این موردی که گفتن راحت‌تر هست و به احتمال زیاد به غیر از اون مواقعی که افسر نگهبان هستی و هنوز آموزشی تموم نشده پست خاصی نخواهی داشت تا ببینی چقدر شانس داری و اون موارد منفی که توی پست اول بهت گفتم سرت بیاد یا نه.

آآخخیـــــــــــــی می خوای بری سربازی! :بامزه::چشمک:

به به هم دردی:قهقهه: فرزانه خانم. چی می‌شد این سربازی رو برای این دخترا هم اجرا می‌کردن یکم بخندیم :چشمک: « برابری که شده تکه کلامتون سربازی هم جزوش هست یا نه ؟ »

موفق باشید./