توی این چند مدت اخیر من این موضوع رو تا جایی که تونستم بررسی کردم. از دلفی شروع میکنم. من بالاخره بعد از سعی و تلاش زیاد و خسته کننده تونستم برنامه نویسی اندروید رو روی دلفی راش بندازم. خوب حقیقش این که خوب یا بد بالاخره کار میکنه اما اصلا به نظر نمیاد اون انعطاف پذیری که خود اندروید استودیو داره داشته باشه. علاوه از این یک سری از مثالهای خود دلفی هم برای اندروید به exception میخوره که نتونستم بفهمم به خاطر ناشی گیری در تنظیماتی بود که انجام داده بودم یا برنامه ایراد داشت. مشکل دیگری که برنامه نویسی موبایل با دلفی داره این هست که جمعیت دلفی کاران خصوصا دلفی برای اندروید به شدت کم هست در مقایسه با مثلا خود اندروید استودیو برای همین پاسخ مشکلات احتمالی رو نمیشه به سادگی از اینترنت پیدا کرد. و یک مشکل دیگه این که دلفی از امولاتورهای x86 یا x64 پشتیبانی نمیکنه و این باعث میشه به هنگام توسعه برنامه برای اندروید با سرغت بسیار کم و کلافه کننده ای سر و کار داشته باشیم. خوب طبیعتا از امکانات خاص اندروید استودیو هم که ۳ سوت وسط دیباگ میشه کد رو تغییر داد و مجدد اجرا کرد خبری نیست.
در مورد لازاروس تحت سیستم عامل لینوکس هم من تونستم راش بندازم محیط رو و برنامه بسازم اما اینجا هم دقیقا همون مشکلات وجود دارند و بدتر اینکه لازاروس یک برنامه رایگان هست و پشتیبانی چندانی نداره که بشه بهش دلگرم بود.
گزینه دیگر برای برنامه نویسی اندروید بیسیک فور اندروید یا همون به اصطلاح B4A هست که میشه گفت خیلی خوب کار میکنه و شبیه دلفی قابلیت RAD رو داره. به مراتب پشتیبانی بهتری هم داره. اما باز هم توی بحث امولاتورها و انعطاف پذیری به هیچ وجه به پای اندروید استودیو نمیرسه.
سی شارپ و ویژوال استودیو رو امتحان نکردم چون علاقه ای بهشون ندارم.
با این اوصاف به نظر میاد تحمل دنگ و فنگهای اندروید استودیو فعلا بهترین راه برای برنامه نویسی اندروید هست. برای همین من با خود اندروید استودیو استارت زدم. زبانهای کاتلین و فلاتر هم هستند که با اندروید استودیو میشه کار کرد. اینها مشکلات خاص اضافی خودشون رو دارند وهیچکدومشون به اندازه جاوا ریسورس پیدا نمیشه توی اینترنت برای مشکلات حین توسعه. نهایتا توصیه من به کسانی که دنبال انتخاب محیطی برای برنامه نویسی برای اندروید میگردن این هست که با حوصله همون خط اندروید استودیو و جاوا رو برن جلو بهتره.
نهایتا تاکید میکنم همه اینها نظرات شخصی بود که پس از یک سری بررسیهای اجمالی نتیجه گرفتم و الزاما نباید انتظار داشت ۱۰۰٪ درست باشه.